Въшки в косите на мумии от Андите пазят древната им ДНК (СНИМКИ)

9584
Въшки в косите на мумии от Андите пазят древната им ДНК (СНИМКИ)
Снимка: принтскрийн / Smithsonian Channel

Всеки, който някога е надничал под лупа и се е мъчил да отстрани гниди, знае колко здраво женските въшки прикрепват всяко от яйцата си към човешка коса и колко трудно се премахват те. Но дори училищна медицинска сестра може да бъде шокирана от реалната им издръжливост.

Тайната се крие в лепилото, което въшките отделят от жлезите в техните репродуктивни органи, за да закрепят яйцата на място. Изследователи са открили, че то е толкова ефективно, че яйцата на въшките се задържат по главите на мумиите след 10 000 години, пише Smithsonian Magazine.

Снимка: University of Reading

Още едно откритие се състои в това, че това лепило отлично улавя и съхранява всичко, което покрива, включително човешката ДНК. Изследователите сравняват това със сцена от филма „Джурасик Парк“, в която ДНК на динозавър е била съхранена от комари, които впоследствие били запечатани в кехлибар.

Изследователите открили гниди в косите на мумии от аржентинските Анди на възраст между 1500 и 2000 години. Тъй като въшките улавяли в лепилото клетки от скалпа на хората, учените успели да секвенират геномите на кожните клетки и да изяснят, че тези южноамериканци първоначално са пристигнали от тропическите гори на Южна Венецуела и Колумбия.

Освен това те установили, че лепилото съдържа дори повече ДНК, отколкото обикновено се извлича от зъбите, и много повече, отколкото се извлича от други източници, като например костта на черепа. Това означава, че образците от древни коси, дрехи и други тъкани в крайна сметка биха могли да дадат безценна ДНК, която идентифицира техните собственици, дори ако останките им са изчезнали. Достатъчно е просто да се намерят въшки, които са били широко разпространени по целия свят.

„Ако имате коса или дрехи, можете да откриете гниди. Можем да изучаваме хиляди години на гостоприемниците, както и естествената и еволюционната история на въшките, само като изследваме ДНК, запечатана в лепилото“, казва Алехандра Пероти от Университета в Рединг (Великобритания), водещ автор на изследването.

Важно е да отбележим, че този метод позволява на учените да изучават ДНК без инвазивни или разрушителни методи като отваряне на черепа, което често предизвиква културни опасения при изучаване на ДНК в древни човешки останки.

Двете мумии, които са предоставили материала за това изследване, са били погребани преди около две хиляди години в пещерите Калингаста и скалните убежища на високите Анди в съвременната провинция Сан Хуан в Западна Аржентина. В този студен и сух регион, където дори долините се издигат на почти три километра над морското равнище, мумиите са се съхранили отлично заедно с техните ектопаразити.

Снимка: Universidad Nacional de San Juan

ДНК е показала генетични връзки между тези мумии и хората, живели в Амазонка преди 2000 години. Планинските жители на района, представители на културата Ансилта, са пристигнали от районите на тропическите гори на днешна Южна Венецуела и Колумбия. Подобна информация помага да се пресъздаде праисторията на Южна Америка, което е особено трудно в Аржентина, където много коренни народи са били изкоренени, асимилирани или депортирани преди векове.

За да потвърдят своите изводи, учените са анализирали и ДНК на самите гниди и го сравнили с други известни популации въшки. Те открили, че историята на миграцията на паразитите отразява миграцията на техните човешки гостоприемници от Амазонка в Андите.

Тъй като лепилото от въшките запазва всичко, което покрива, екипът е открил и източници на ДНК от околната среда, които не са нито на хора, нито на въшки. Наред с различни щамове бактерии те открили най-ранните доказателства за съществуването на полиомавируса на клетките на Меркел. Вирусът, открит през 2008 г., може да причини рак на кожата и сега изследователите смятат, че въшките може да играят роля в неговото разпространение.

Но и това не било последното откритие в изследването на учените. Известно е, че при по-студени условия въшките снасят яйцата си по-близо до скалпа, за да получават топлина от кожата му. В дадените случаи въшките са снесли яйца почти върху самата глава, което предполага, че тези хора са били изложени на изключително ниски температури. Може би това е изиграло някаква роля в смъртта им.

„Тази работа е забележителна на няколко нива - казва Дейвид Рийд, биолог от Музея по естествена история във Флорида, който не е участвал в изследването. - Първо, авторите успяха да секвенират генома от толкова малък и привидно незначителен изходен материал, и второ, въшките по тези глави допринесоха за нашето разбиране за човешките миграции.“

Музейните и частните колекции са пълни с въшки, разпръснати по коси, тъкани и дрехи. Много от тези археологически материали са събрани преди няколко поколения и не са свързани с конкретни места или времена. Но гнидите, които продължават да съществуват върху тези артефакти дори дълго след като собствениците им са били забравени, сега се превръщат в безценен ресурс, който позволява да се научи много повече за древните им собственици.

„Красотата на събирането на информация от гниди е, че те се запазват в продължение на хиляди години, прикрепени към косата или дрехите - казва Пероти.- И сега можем да ги свържем директно с конкретен човек.“

Резултатите от изследването са публикувани в изданието Molecular Biology and Evolution.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ИНТЕРЕСНО:

Парадоксът на чаените листа на Айнщайн доведе до спонтанно образуване на ценен материал

Чуйте „най-страшния звук в света“: Учените пресъздадоха свирката на смъртта на ацтеките (ВИДЕО)

Учени създадоха речник на древногръцкия език. Той им отнел 23 години

Неразказаната истина за библейския Ной

Как за една нощ Херострат унищожи древно чудо на света

Криминалисти установиха кой е превърнал Оксфорд в "столица на убийствата" на средновековна Англия

Сандали от испанска пещера се оказаха най-древните обувки в Евразия

Уникален текст на „Молитвата на Давид“ от Новия завет е открит в Израел

В пирамидата на фараона Сахуре са открити "тайни помещения"

Есенни вдъхновения за деца

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд ЕООД

IBAN: BG53UBBS80021021528420

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com