Драгомир Стойнев: Когато стане напечено, Бойко Борисов абдикира

4690
Драгомир Стойнев: Когато стане напечено, Бойко Борисов абдикира
Снимка: БГНЕС

Поредните предсрочни парламентарни избори вече чукат на вратата, а партиите - големи и малки, влизат в кампания. Освен редовните политически нападки обаче, е важно да бъдат чути и идеите за развитие на държавата. Затова Actualno.com разговаря с Драгомир Стойнев, бивш министър на икономиката и енергетиката в правителството на Пламен Орешарски. Той е бил депутат в 41, 42 и 43-тото Народно събрание. 

Г-н Стойнев, по време на последното заседание на Народното събрание лидерът на БСП Корнелия Нинова даде обещания за справедливост, възмездие, повишаване на пенсии, опрощаване на лихви за жилища на млади семейства и отнемане на блага на привилегированата класа. Това ли са посланията, с които БСП ще се опита да привлече хората на своя страна и достатъчни ли са те според вас?

Това са само част от посланията, тъй като това двегодишно управление на Борисов, наистина, за нас е провал. То ако беше толкова успешно, нямаше да се стигни до предсрочни парламентарни избори. Ние започнахме вече да се готвим за предстоящите предсрочни избори. Изготвяме платформа, която се обсъжда по структурите на страната. Ще обобщим и предложенията, които идват и крайният вариант ще бъде проектът от Конгреса на партията на 4-ти и 5-ти февруари. Това е един нов начин на правене на политика вътре в партията. Това показва и промяната, която ние започнахме. Не само с обновлението на партията, но и с начина, по който се правят политики.

Ние искаме да имаме една по-голяма държавна грижа за българската икономика, производство, земеделие, образование, което да гарантира грамотност и работа в България и кадри за икономиката. Здравна система, която да е достъпна за всеки българин. Култура, духовност, които градят нашата ценностна система и, разбира се, сигурността на границите, но не само тяхната, но и тази във всеки един български дом.

Постарали сме се да кажем и как ще постигнем тези определени цели. Това не се е случвало почти в никоя политическа платформа. Ние имаме конкретни предложения, които са в сферата на икономиката, на образованието, здравеопазването, на социалната политика, на външната политика. И, разбира се, на сигурността. Тази платформа е изпълнима. Това не е лозунгарска платформа. Това е конкретика и ние сме готови да защитим всяко едно предложение.

БСП търпи доста критики за това, че не говори достатъчно за проблемите в съдебната система, корупцията по високите етажи на властта. Как ще отговорите?

Ще отговоря с конкретиката в нашата платформа, която е обсъждана с огромен брой специалисти. За корупцията, какво да ви кажа, самият доклад, който излезе, определя България като най-корумпираната държава-членка в Европейския съюз. Това не го казва БСП, ние сме го казвали откакто стъпи това правителство на Борисов, а това е усещането на българските граждани. Огромната част от българите имат едно чувство за несправедливост и то е нормално, когато една голяма част от обществените поръчки отиват в един определен кръг фирми. Когато същият този кръг разпределя и усвоява европейско финансиране. Ние искаме да има една справедливост, която да могат всички граждани да я усетят.

Конкретно за борбата с корупцията имаме няколко предложения, които касаят Наказателно-процесуалния кодекс. Силно ограничаване на възможностите за връщане на делата от съда на прокуратурата. Въвеждане на стриктни срокове, както и на жалба за забавяне в наказателния процес като средство за реакция и защита на правата при необосновани забавяния от страна на прокуратурата и съда. Създаване на правила за работещо бързо производство, които да се прилагат задължително при определени видове престъпления - кражба на лично имущество, причиняване на телесни повреди и грабежи. Разширяване на кръга на престъпленията, при които наказателното производство започва по инициатива и решение на пострадалия. Изменения в уредбата за неотклонение, изпълнението на присъдите, с цел премахване на възможностите за бягство от правосъдието, тъй като напоследък много хора избягват от него. Има и престъпници, които напускат страната, а уж са осъдени, а това, разбира се, се случва, когато има корупция.

Това е конкретика, като ние считаме, че това ще бъдат първите действия, които ще дадат резултат. Ние в БСП сме реалисти, здраво стъпили на земята. Ние не казваме, че с точно тези мерки корупцията изведнъж ще бъде изтръгната. Това са първите стъпки, които наистина водят до получаването на бързо правораздаване, на една по-голяма справедливост, за която ние настояваме.

В новия доклад от ЕК за правосъдието сме по-зле от Румъния, а забележките са точно за борбата с корупцията? Ще успеем ли да ги стигнем румънците?

Не съм специалист по правораздаване, но се опасявам, тъй като има и такива гласове, които идват от Румъния, че понякога техният модел се използва и за лов на вещици. За мен не трябва когато едно правителство вземе властта, да започне преследване и чистка към опозицията, опирайки се на борбата с корупцията.

На нас ни трябва една независима съдебна съдебна система, която да казва кой е виновен и кой - не.

Също по време на днешното заседание, в декларация от името на Патриотичния фронт, Валери Симеонов заяви, че те ще си партнират с партии, които работят в посока разрешаване на демографската криза, каквато е вашата. Приемате ли това като протегната ръка и възможна ли е подобна коалиция след изборите?

Ние сме нация, която изчезва. Ние сме болна нация. Ние сме нация, в която нашите умни, млади хора, за които инвестираме милиони за тяхното образование, напускат държавата, защото могат да сбъднат мечтите си в чужбина. Ние разбираме младите семейства, които искат да има достъпно, качествено здравеопазване и качествено образование за техните деца. Затова нашата платформа е насочена към младите семейства, към младите предприемачи, към домакинствата, за да осъществим нашето желание тази част от населението да сбъдне мечтите си в България.

Предложения, които касаят демографския ни срив, може би ще дойдат отляво, отдясно и от центъра. Би трябвало това да е политика за всяка една политическа партия, защото ние, политиците, аз обаче не се включвам, гледат дългосрочно в един хоризонт от 4 години. Защо? Защото толкова трае един управленски мандат и те трябва да покажат какво е свършено.

За мен демографският проблем е една хоризонтална политика, която зависи и от нивото на образование, и от нивото на здравеопазване.

Считам, че без да бъдем в коалиция, ние можем да имаме общи действия, които касаят демографския ни срив.

Много от вашите колеги не отхвърлят дори коалиция с ГЕРБ. Стефан Данаилов, който е едно от големите имена в партията, също заговори за такава?

Аз считам, че следващият парламент няма да бъде толкова цветен, като сегашния, но това е мое предположение. Може би няма да има толкова много политически сили, на които сега им се дава прогноза, че ще прескочат 4%. Смятам, че няма да има повече от четири партии, но това ще доведе и до повече мандати на водещите политически сили. Отсега аз не мога да прогнозирам дали ще има коалиция или не, всичко зависи от конкретните резултати, но мога да прогнозирам, че БСП ще бъде първа политическа сила. Защото хората наистина виждат, че когато става трудно в държавата, когато става “напечено”, Бойко Борисов абдикира. Бойко Борисов бяга от управлението, не се е нагърбил с нито един сериозен проблем. Затова и нямаме видими резултати.

Нито ГЕРБ направиха така че България да е в Европейския съюз, да не говорим за НАТО. От 2009 година досега БСП е управлявала само година и половина, но ГЕРБ не можа да убеди нацията и да изведе един национален приоритет, зад който всички да застанем. За нас националния приоритет е преодоляването на демографската криза.

Г-жа Нинова вече обяви, че на Конгреса на партията на 4-ти и 5-ти февруари ще има опит да бъде прокарана промяна в Устава и съответно хора с 12 и над 12 години стаж като депутати да не могат да влизат повече в листите. Подкрепяте ли тази промяна и от кого очаквате съпротива в партията срещу нея?

Тази промяна е вече факт, тъй като Националният съвет вече гласува устава. Разбира се, той предстои да бъде гласуван и от най-висшия орган на партията - Конгреса. Считам, че тази промяна е добре възприета от членовете и симпатизантите на БСП, тъй като моето мнение е, с което подкрепям тази мярка, че един член на партията може да бъде полезен не само като народен представител. Той може да продължи да участва, да подкрепя партията и на други длъжности, но считаме, че 12 години е период, за който един човек може да покаже дали изпълнява функциите си на народен представител.

Не е ли това възможност за разцепление? Янаки Стоилов, който ще бъде един от засегнатите, сравни предложението на Нинова с подобни решения на Реджеп Ердоган, често наричан диктатор.

Не, не бих казал, че е разделение. Още повече, че много малка група хора, тези, които попадат в обхвата на промяната, протестират. Но не е най-важното в този живот да бъдеш народен представител. Трябва да продължиш да помагаш на партията с една-единствена цел - да подобряваш живота на хората в България.

Нека поговорим малко за икономическите намерения на БСП, ако спечелите изборите и управлявате отново. Какви са най-важните акценти в бъдещата ви програма?

Ние искаме да променим начина на функциониране на българската икономика. В момента тя съществува на от три източника на финансиране: обществени поръчки, европейските фондове и до известна степен намаляващите преки чуждестранни инвестиции.

Ние искаме водещото в нашата икономика да е предприемаческият дух. За тези хора, които имат нуждата да намерят евтино финансиране, да имаме една квалифицирана работна ръка. Българските предприемачи да усещат подкрепата от страна на държавата, в търсенето на пазари. Нещо, което се случва в цял свят. Само тук се казва “не, всеки трябва сам да се оправя, защото това са пазарните принципи”. Ние искаме да направим точно обратното - да подкрепим българските предприемачи, най-вече младите, за да могат именно те да останат тук и да могат да реализират своите знания и умения в краен продукт.

Затова ние предлагаме нов модел на финансиране на българските предприятия. Как ще стане това? Ще създадем фонд "Индустрия" с капитал от 500 млн. лв. за дялово финансиране на предприятия. Казвам "дялово", тъй като това е един нов модел на финансиране, който не е разпространен у нас. Това става с венчърни фондове, така че да се подпомогнат именно тези, които имат конкретната идея, предложение за реализацията на своя проект.

Тук не става въпрос да се финансират определени фирми, а се обръщаме към всички български предприемачи, които имат нужда от финансиране и не получават такова от банковата ни система, която ⅔ се държи от чуждестранен капитал. Защо? Защото българските и чуждестранните инвеститори търсят минимален риск и бърза възвращаемост. Ние искаме тези фирми, които нямат история, които са рискови, да им дадем шанс, да застанем зад тях, за да могат да реализират своето производство.

Ще създадем и фонд "Иновации" с капитал 150 млн. лв. Именно за тези млади учени, IT специалисти. За тези, които искат да развиват биотехнологиите, микро и наноелектроника, фотоника, защото те наистина са бъдещето. Това са сектори, които са високотехнологични, сектори с висока добавена стойност, които ще донесат приходи и на държавата, и на фирмите, а така и на хората, които работят в тях. Но най-важното е - тези млади момчета и момичета няма да продават своите знания, които са придобили тук, за жълтите стотинки, които получават в чуждестранните компанииин.

Искаме да развием и българската фондова борса. Тук фирмите трудно набират средства на капиталовия пазар. Затова ще направим един отделен сегмент на фондовата борса за малки и средни предприятия, които нямат дълга история, по едни опростени процедури, така че да бъдат качвани на борсата и да набират капитал. По подобен начин има бум на фондовите борси и в Полша, и в Румъния, затова българските предприемачи търсят начин да се финансират от там. Ние питаме - защо трябва да ходят там, като това може да се случи и тук?

Разбира се, всички тези мерки ще бъдат под шапката на Българската банка за развитие. Ние предвиждаме създаването на български финансов холдинг, под управлението на Българската банка за развитие. Той ще включва фонд “Индустрия”, фонд “Иновации”, национално-гаранционния фонд, който ще го развием като акционери в него да останат и частните банки, за да могат те по-лесно да споделят риска за даването на кредити и с Българската агенция за експортно застраховане. В момента нейният застрахователен капацитет е приблизително 500-600 млн. лв. Ние смятаме да удвоим, да утроим този капацитет на 2 млрд. лв. Това е единствения инструмент, който подпомага българските износители в чужбина. Всичко това ще бъде под шапката на българския финансов холдинг.

Това означава, че ако един български предприемач има нужда от финансиране, от експортно застраховане, ще получава всички тези услуги на едно гише. Няма да обикаля бюрокрацията, няма да се моли да го приемат или да му разгледат инвистиционното намерение. Ще получава всичко на едно гише.

Целта ни е да се раздвижи българската икономика, най-вече - вътрешните инвестиции. Искаме този, който създава нова фирма, млад човек до 35 години и тази фирма има оборот от 150 хил. лв. годишно, и когато този млад предприемач създаде минимум 5 работни места, той за първите 2 години да не плаща данък "печалба". Считаме, че това е начин да подпомогнем именно тези хора, които искат да правят бизнес тук, в България. Големият въпрос, който идва и отляво - това било дясна политика. В момента 95% от фирмите в България са микро, малки и средни предприятия. Там е работещата трудова сила. Ние искаме именно тези хора да са сигурни за своите доходи, да усещат просперитета на нацията и така този капитал да остава тук, а не както е в момента - чуждестранни монополи, инвестиции да пристискат българските консуматори и да притискат и държавата. Искаме да кажем край на този модел и да възродим българското производство.

В публичното пространство вече на няколко пъти имаше обяснения за някои от икономическите предложения на БСП. Например – създаването на фонд "Инвестиции", както и на фонд "Иновации". За какво ще служат тези фондове и няма ли да дублират възможностите, които ни дават еврофондовете и оперативните програми?

Вижте, във еврофондовете има един бюрократичен принцип, който има ограничени средства. Проблемът е, че ГЕРБ не разбраха едно - еврофондовете и оперативните програми са за надграждане на националната политика. Докато те направиха така, че те заместват националната политика. Нека да има едното и другото, но във всичките европейски държавни, еврофондовете надграждат, допълват.

Ние искаме да създадем една основа и разбира се, тя да бъде надградена и с европейските фондове, няма нищо лошо в това. Но не да се казва “щом има европейски средства, държавата да не дава ресурс”. Това е грешното и ние искаме да го променим и да направим така, както е във всяка една нормална държава.

Как ще бъдат финансирани фонд "Инвестиции" и фонд "Иновации" - чрез държавния бюджет ли? Означава ли това вдигане на данъците?

Данъците в страната няма да се вдигат, така или иначе всичките ни мерки са калкулирани и се вписваме в Маастрихтския критерий, тоест бюджетът няма да надвишава 3% ни дефицит, даже го предвиждаме да намалява. Разбира се, че в началото трябва инвестиция, която ще бъде осигурена без увеличаването на данъците.

Пари в държавата има, приоритети - няма. Като казахте за данъци. Да, ние предприемаме конкретни стъпки. Аз вече заявих, че основната ни цел е подпомагането на младите семейства. Затова ние правим първи стъпки към въвеждане на семейно подоходно облагане. Какво означава това?

За тези семейства, когато единият родител работи, тоест се плаща данък общ доход, държавата да има конкретна грижа към неговото дете. Тоест - ще се приспадат до 50 лева от дължимия данък. Това означава, че единият родител получава 500 лв. Той дължи на месец 50 лв. данък общ доход. Държавата, когато помогне с 50 лв., родителят де факто не ѝ дължи нищо. И така 500 лв. става необлагаем минимум само, забележете и го подчертайте, за работещите семейства. Тук не става въпрос за тези хора, които са свикнали държавата да ги издържа, без да плащат данъци. Ние правим едно огромно разграничаване. Целта ни е да стимулираме работещите български семейства. Че държавата застава зад тях и ги подкрепя. Аз не казвам, че с това ще решим демографския ни проблем. За всяко едно семейство годишно се пада по 600 лв. на дете - вместо държавата да прибира тези средства, те остават в българското семейство.

Предприемаме и друга стъпка - за всички доходи над 10 хил. лв. - данък 20%. Ключовото тук е средната класа, двигателят на една икономика. Средната класа, която е моторът на икономическото развитие. Не само, че няма да ѝ се увеличи тежестта, а по-скоро ще има облекчения.

Горанов се сети за образованието, на хората вече не им били интересни магистралите

От гледна точка за морално право да вземем властта мисля, че сме с една крачка напред, но избирателят трябва да каже. Надявам се на пол...

Не се ли опасявате, че идеята за нови държавни фондове ще свърши както Програмата за развитие на регионите на кабинета "Орешарски" - там общините Козлодуй, Бяла Слатина, Оряхово и Банско спечелиха дело пред ВАС, защото критериите за разпределение на парите бяха неясни?

Фонд “Индустрия” е именно това, което прави планът “Юнкер”. Само че фонд “Индустрия” е за едно микрониво, което ще бъде само на територията на България. Както планът “Юнкер е за Европа, за подпомагане на бизнеса, същото е и фонд “Индустрия”. Тук ще бъде изцяло на определени критерии, няма да се дават конкретно средства на общините, а ще бъде фонд за българските фирми и предприятия. Така че - сравнение не може да има.

И като казвате за тази програма. Тя изигра своята роля, защото това беше начин да се обърне икономиката. Аз не казвам за тези приблизително 100 млн. лв., които останаха в българския бизнес от правителството на Орешарски чрез намаляването на административната тежест, но в крайна сметка ние заварихме икономиката на -1% отрицателен растеж и я оставихме на 2,1% икономически растеж. Това показва, че държавата също може да инвестира с цел стимулиране на икономическия растеж. ГЕРБ сега се хвалят, но аз не знам нито една фискална мярка, за да има толкова много приходи. Всичко е благодарение на тези мерки като фискалния контрол, обратното начисляване на ДДС - събират се приходите в бюджета. Критикуваха тази програма, но благодарение на нея станаха залите, на които Борисов режеше лентички - като в Русе и Дупница, а той спря програмата.

В края на миналата седмица (16 – 20 януари) Ваш колега от партията говори пред Канал 3, че имате идея през първата година лихвите по жилищни кредити за млади семейства да бъдат плащани от държавата. Какво ще рече "младо семейство" и не мислите ли, че не е справедливо лихвите да бъдат плащани с пари на данъкоплатците – на мен например никой не ми е плащал лихви по жилищен кредит?

Има определени ограничения. Става въпрос за първо и единствено жилище. За лихви до 100 хил. лв. Това ще подпомогне тези млади семейства, които нямат абсолютно никакво жилище. Вие, ако имате къща, съответно не можете да се възползвате от тази мярка. Това не означава, че държавата ви плаща главницата, а само лихвата до 100 хил. лв. Вие, ако искате да си купите жилище за 180 хил. лв., над 100-те хил. лв. си плащате вие лихвата. В крайна сметка за нас са важни тези млади семейства, които искат да се заселят в Ямбол, в Търговище, в Разград, там 100 хил. лв. струва едно жилище. В София със 100 хил. лв. човек трудно може да си вземе жилище. Целта е да насърчим семействата, подпомагайки ги да създадат свое жилище. Тази мярка съществува в Обединеното кралство и в много други държави. Не виждам нищо лошо за хората, които наистина нямат възможност да изтеглят кредит или нямат такива доходи, да може под някаква форма, държавата да им помогне. В Унгария също подобна мярка е добре приета.

Това, че на Вас така ви се е случило, може би е защото БСП не е управлявала.

България може да плаща и транспорта, застраховката и митническите такси за оборудването за АЕЦ “Белене”

На България вероятно ще й се наложи да предвиди нови разходи за оборудването за АЕЦ “Белене”. Това се установява от краткат...

Не мислите ли, че тази идея прилича на програмата за саниране на ГЕРБ – с парите на всички данъкоплатци правим енергийна ефективност само за някои?

Не прилича на програмата на ГЕРБ. По една причина. От програмата за саниране се краде. Това не е саниране, това е топлоизолация.

Аз съм виждал в Германия как се прави саниране на т.нар. панелни жилища. Там изселват целия блок, влизат вътре, правят основна реконструкция на блока, на самите връзки между панелите, сменят се тръби, но никой не живее в блока, защото има такъв труд, който не позволява семейства да живеят в жилищата.

В България какво правим? Лепим топлоизолация, стиропор и някъде, който не си е сменил дограмата, му сменяме дограмата. Това е една мярка, която се представя с голям успех. Аз считам, че едното няма нищо общо с другото.

Ние просто искаме тези млади хора да се опитат да създадат своя живот в страната. Считаме, че е нормално държавата да поеме грижа за тях. Ако ли не - знаете какъв е пътят - Терминал 2 и голяма част от тях отиват в чужбина, за да мият чинии в ресторантите. Нашето желание е на тези хора да им се помогне, да бъдат тук и да останат.

Интервю на Ивайло Анев

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Интервю