Концепцията за "Добродетели и религии": Ето какви теми ще учат децата (ВИДЕО)

07 май 2025, 13:47 часа • 1448 | прочитания

Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев представи концепцията за изучаването на алтернативната програма "Добродетели и етика" в българските училища, която е част от предмета "Добродетели и религии", като по думите му тази концепция има за цел да онагледи визията на министерството за учебния предмет и е само основа за обсъждане. Така Вълчев изпълни обещанието си, че до 8 май МОН ще представи концепцията на алтернативната програма на новия предмет. 

В концепцията е записано този предмет да бъде с три алтернативни учебни програми по избор на родителите и ученика: "Религия - православие", "Религия - ислям" и "Добродетели и етика“. Стана ясно, че другите две алтернативни програми на "Добродетели и религии" ще се стъпи в голяма степен на съществуващите програми.

Министър Вълчев развенча мита, че задължително ще се учи религия в часа. "Има един термин задължително избираем час. Той означава, че часът е задължителен, но в рамките на този час има възможност за избор. В случая изборът ще бъде между програми", обясни още Вълчев. 

Припомняме, че МОН предлага в училищата да се въведе предмет "Добродетели и религии", като това е заложено в Закона за училищното и предучилищното образование. Промените  обаче трябва да бъдат одобрени от Народното събрание.

"Целта е да се засили възпитателната функция в българските училища. Силно сме уверени, че едно от основните неща, които трябва да направим като образователна система и като държава, е да засилим възпитателната функция. Това ще направи децата по-добри", смята още Вълчев. ОЩЕ: "Не предлагаме час по религия": Образователният министър за Зевс, Исус и митовете за новите часове в училищата (ВИДЕО)

Той е убеден, че новият час може да бъде въведен до 6 месеца. "За нас е реалистично първата година да се въведе за един клас", каза Вълчев. 

Въпросът с учебниците

Министърът обясни, че първият вариант е учебниците да се издават от издателствата, а другият от авторски екипи и трети авариен вариант министерството да организира екипи. "Убеден съм, че ако това е задължителен час, ще има достатъчно проекти на учебници, които да бъдат подадени от издателствата. По-трудният въпрос е учебната програма. По-важната задача на министерството е да изготви учебните програми, особено тази по "Добродетели и етика", която ще бъде нова", добави още Вълчев. 

Какво ще изучават учениците по "Добродетели и етика"?

В концепцията е заложено учениците по "Добродетели и етика" да изучават въпроси свързани със себепознанието, което ще включва самоуважение, самоконтрол, чувства и желания, силни страни, право на личен живот, чувства и емоции и разпознаването им и здравословното им изразяване. 

Сред темите, които ще бъдат засегнати ще бъдат етзи за приятелството и съжителството, моралните норма и етичните правила като честност, справедливост и свободна воля. 

Глобална тема ще бъде тази за ценностите и добродетелите и по-конкретно свободата, отговорността, добротата, търпението, смелостта, скромността, благодарността, състрадението, щедростта и усърдието. 

Цялата концепция може да видите ТУК

Вълчев развенча някои митове за новия учебен час

Няма да се учи задължително религия, нито свещеници ще влизат в училища. "Учебният предмет няма да се води от свещенослужетели. Дори конфесионалните програми, а от учители, придобили квалификации в университетите", увери министърът. 

Красимир Вълчев увери, че допълнителният час няма да доведе до допълнителна натовареност, тъй като ще бъде въвеждан поетапно и ще бъде в рамките на задължителния брой часове. 

Той коментира и притесненията, че и децата ще се разделят, като по думите му те се делят всеки ден в рамките на целодневната организация. "Самото обучение по религия и добродетели няма да възпитава култура на разделение. Напротив, то ще направи децата по-толерантни, по-добри и по-търпими едни към други", смята още Вълчев. ОЩЕ: Янка Такева: На никого от учителите не е опиран нож, за да се подпише в подкрепа за религията в училище

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Китанова
Деница Китанова Отговорен редактор
Новините днес