Процедурни хватки пазят МОЧА: Марта Георгиева разяснява в "Отговорите" (ВИДЕО)
"Общинският съвет взе решение, което е максимално голяма стъпка за правомощията на местния парламент. Това решение е много дълго чакано. Само нашият доклад, на "Демократична България" отлежаваше от началото на мандата, точно преди три години беше внесен с това предложение за преместване на МОЧА. Предишното пък решение на Общинския съвет е точно от 30 години, 1993 г. е взето. И през тези 30 години наистина са правени много опити това решение да бъде поне потвърдено, за да може в крайна сметка да бъде изпълнено. И те срещаха огромна, много страшна и непреодолима съпротива до миналия четвъртък. Така че наистина всички хора, които са били със сърце и душа в тази кауза, можем да се поздравим с една голяма крачка по пътя, но тя не е най-последната.
Групата на ГЕРБ-СДС се съпротивляваше, те гласуваха (преди, бел.ред.) против разглеждането дори на това предложение в продължение на 3 години. Ние повдигахме темата редовно с най-различни аргументи. Войната започна - в деня, когато Русия нахлу в Украйна, тази тема отново беше повдигната. Те отново отказаха, саботираха. Декември месец миналата година аз правих изказване в общинския съвет и казах, че историята няма да ни прости, ако в този момент не демонтираме символа на нашата окупация и комунистическо робство. Дори не се разгледа предложението тогава.
Какво пречеше да се изрълни решението от 1993 г.? Това, че собствеността е държавна и всъщност общинският съвет не е могъл да дава наставления на държавата. Сега това е взето предвид и общинският съвет възлага на кмета, на който може да възлага, да се обърне към представителя на държавата, областния управител, да го преместят на по-подходящо място.
Предстои голяма обществена дискусия и международен конкурс за създаване на нов облик на освободеното от паметника пространство.
Ако областната управа не предприеме мерки за премахване или укрепване (което преди инфлацията би струвало 390 000 лв.), при предписание, че паметникът е опасно съоръжение, застрашаващо живота на хората, възникват извънредни правомощия на кмета, който вече при опасна сграда, е длъжен да го премахне.
Ние започнахме и още една процедура. Районният кмет г-н Трайчо Трайков се обърна към областния управител да деактува, т.е. да премахне от архивите като държавна собственост този монумент. Ако стане общинска собственост ще може по-бързо да бъде премахнат. Само да кажа, че това не е молба. Г.н Трайчо Трайков и неговият екип са стигнали до извода, че той е задължен да го направи по Закона за общинската собственост".
Още – във видеоматериала.
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от ИНТЕРВЮ:
Арх. Борисов за скандалите около МОЧА: Ненужно поляризиране и партизиране на обществото (ВИДЕО)
Георги Милков: България е най-прекрасното място на света (ВИДЕО)
„Отговорите“: С Михаил Кръстев, Марта Георгиева, Чавдар Стефанов и Иван Радев (ВИДЕО)
Симеон Славчев: Преговорите между Русия и Украйна трябва да са в България* (ВИДЕО)
Николай Василев: Преди политическите лидери разговаряха, днес се мразят (ВИДЕО)
Последен сняг? Кога окончателно идва пролетта? Времето от Петър Янков (ВИДЕО)
Арх. Иванова за МОЧА: Няма лоша история, от нас зависи какви поуки ще извлечем от нея (ВИДЕО)
Редактор:
Спасиана Кирилова
Етикети: Марта Георгиева МОЧА Отговорите със Спасиана Кирилова Студио Actualno