Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Спаси София": Прокуратурата потули над 600 сигнала за злоупотреби

14 декември 2020, 18:00 часа • 8881 прочитания

Какво се случва със сигналите и жалбите за злоупотреби с общински пари? Защо няма наказани?

Отговорите в интервюто на Габриела Андреева с Борис Бонев, общински съветник и създател на "Спаси София".

Колко сигнала са подадени срещу нередности в Столична община от съществуването на "Спаси София"?

Общият брой на сигналите, които сме подавали през годините по различни казуси - малки и големи - е над 600.

По колко от тях има заведени дела? Какъв е резултатът?

От големите сигнали, които сме подавали, заведено дело има по казуса с ремонта на ул. "Граф Игнатиев". Там бившият зам.-кмет по транспорта Евгени Крусев беше подсъдим. Наложена е и глоба на Столична община от 450 000 лева. Въпреки, че са подавани сигнали и до прокуратурата, нямаме резултат от проверките за незаконното събаряне на сградата на Театър "Ренесанс"; манипулациите с данните за времето и съставените образци акт 10 при ремонта на ул. "Граф Игнатиев" и този на Западен парк; огромните надценки при доставката на оборудване за детски и кучешки площадки в Северен парк. Лошото е, че прокуратурата просто не работи иначе щеше да има и много повече сигнали.

Има ли издадени присъди на база на сигналите, които Вие и „Спаси София“ регулярно пускате за далавери с общински пари?

Има наложени глоби на фирми изпълнителки, както и управляващия орган на съответните оперативни програми налага глоби на Столична община. Ако прокуратурата си вършеше работата и извършваше реални проверки можеше и да има осъдителни присъди, но засега единственото дело е за ремонта на ул. "Граф Игнатиев". Чакаме сега резултати от проверката на Агенция за държавна финансова инспекция относно ремонта на общежитието в Дружба.

Чувствате ли се обезсърчен, че макар всички злоупотреби, за които сигнализира резултати почти няма. Как си го обяснявате, на какво се дължи?

Не, защото независимо от това, че прокуратурата спи, изнасянето публично на доказателства за нередности води до съответните промени - налагат се глоби, отменят се скандални обществени поръчки, създава се обществена нетърпимост. Никой не е казал, че тази битка ще е лесна или кратка. Институциите трябва да бъдат накарани не само да работят, но и да спазват законите и да защитават обществения интерес.

От Столична общината често не са съгласни с Вас, но въпреки това няма подадени сигнали за клевета? Какво означава това?

Няма как да бъдат подадени сигнали за клевета, когато насреща има данни, факти и аргументи. Освен това в екипа на "Спаси София" има специалисти юристи, инженери, архитекти, които участват активно в анализите и изготвянето на сигналите, които подаваме.

Интервю на Габриела Андреева

Габриела Андреева
Габриела Андреева Отговорен редактор
Новините днес