Етиопец труимфира в маратона в София

2854
Снимка: Иван Йочев

Етиопецът Гудета Бирату с резултат от 2:15:45 часа стана победител при мъжете в маратона на София. На втора позиция се класира сънародникът му Тафери Балча с 2:15:56 часа, а трети е Мозес Кибире от Кения с 2:16:20 часа.

Италианецът от марокански произход Ахмед Насеф, който единствен имаше шанс да спечели джакпота от веригата маратони „Бягането начин на живот”, завърши 5-ти и не успя да вземе бонуса от 20 000 лв., за който му бе нужна задължителна победа.

Промени в движението в София заради маратон

Рекорден брой участници ще се включат в 33-тия Маратон „София”. Състезанието е тази неделя, 9 октомври, и ще стартира пред ...

Министърът на младежта и спорта Красен Кралев връчи лавровия венец на Бирату. "Бих искал да благодаря на Столична община и на организаторите, че успяха да съхранят Маратона на София толкова години. Той е една от емблемите на българския спорт и София", заяви Кралев.

По думите на министъра тази година е една от най-силните в историята на маратона. В него участваха над 2 200 състезатели, като 500 от тях бягаха на класическата дистанция от 42,195 км, а заедно с тези, които се пуснаха в масовия старт бройката става близо 3000. Африка бе представена с елитни бегачи от Етиопия, Кения и Мароко.

Софийският маратон за пръв път важи и за Балканско първенство, а трасето е лицензирано от Международната федерация по лека атлетика и резултатите от него се зачитат при покриване на норматив за световни първенства, информира БГНЕС.

Победата при жените в класическата дистанция от 42,195 км от Маратона на София постигна Белайнеш Иигезу (Етиопия), която финишира за 2:39:39 часа. Втора завърши Агнес Чебет (Кения), а трета е Гелане Сенбете (Етиопия). Шабан Мустафа спечели Балканската титла при мъжете, но златния медал в националния шампионат взе състезаващия се за „Евър” (Варна) угандиец Исмаел Сенанджи. Сладжана Перунович (Черна гора) стана балканска шампионка при жените. Втора е Николина Сустич (Хърватия), а трета е българката Радосвета Симеонова, която стана и държавна шампионка.