Милица Мирчева подобри националния си рекорд на 5 км, силно бягане и за Иво Балабанов

6688

"Бегачите" е спортна рубрика на Actualno.com с автор Стефан Йорданов, посветена на най-интересните събития от света на бягането.

Най-добрата ни състезателка в маратона Милица Мирчева подобри националния си рекорд на 5 километра на шосе с 2 секунди. Възпитаничката на Йоло Николов даде резултат 15:43 мин. на състезанието "Podium 5K" в Лестър (Великобритания), финиширайки на 15-о място при жените.

Милица Мирчева с нов национален рекорд на 5 км шосе

Предишното най-добро време на Мирчева на тази дистанция бе 15:45 мин., поставено на Световното първенство на шосе през миналата година. Въпреки че е фокусирана върху маратонската дистанция и участие на Олимпийските игри в Париж, Милица успя да даде нов солиден резултат и на 5 километра.

Милица Мирчева

Иво Балабанов отново слезе под 14 минути

При мъжете участва още един състезател на Йоло Николов - Иво Балабанов. Роденият в Благоевград атлет също направи много силно бягане, като даде резултат 13:54 мин., финиширайки на 12-о място при мъжете. Балабанов остана на 13 секунди от националния си рекорд, поставен също на Световното на шосе 2023, като бягането му бе в условията на дъжд и слаб вятър.

Само две секунди пред Иво финишира световният шампион на 1500 метра от 2022 година - Джейк Уайтман. В състезанието "Podium 5K" участва и още един българин - Боян Иванджиков, който е национален състезател по ориентиране. Той си постави личен рекорд от 15:07 мин. на 5 километра, като остана на 7 секунди от счупването на 15-минутната бариера.

Победител при мъжете стана фаворитът Хагос Гебреуит от Етиопия с резултат 13:19 мин. (има личен резултат 12:59). При жените пък две състезателки слязоха под 15 минути и дадоха еднакво време - 14:59 мин. Това са Асмареч Анли и Каролайн Няга (втората има личен резултат 14:35).

Автор: Стефан Йорданов

ОЩЕ от "Бегачите": Иво Балабанов и Милица Мирчева атакуват националните рекорди на 5 км шосе