Сребро за Станимир Беломъжев на Европейското по ски ориентиране

2786
Снимка: Facebook

Най-добрият български състезател по ски ориентиране Станимир Беломъжев спечели сребърен медал в спринтовата дистанция на Европейското първенство в Латвия. Двукратният световен шампион остана на само две секунди от европейската титла.

Станимир, който до момента имаше девет медала от европейски първенства, включително три златни, се движеше към четвъртата си европейска титла, но грешка след средата на дистанцията го лиши от победата. На третата радио контрола Тачо бе лидер с осем секунди, но в края загуби 10 секунди, които му костваха златото.

Европейски шампион в спринта стана Джонатан Стал от Швеция. Той финишира за време 14:16 минути. Веднага след него - на две секунди изоставане, се нареди Беломъжев. Третото място зае Никлас Екстром от Финландия, който остана на 11 секунди от победителя. Големият успех за Станимир Беломъжев идва броени дни след като стана баща за втори път.

В надпреварата при жените участничката на две олимпиади в ски бягането Антония Григорова успя да влезе в топ 10, завършвайки на престижното 10-о място. Тя остана на 1:59 мин. от новата европейска шампионка Дейзи Кудре Шнидер от Естония.

Много силно представяне направи и друга българка - Андрея Дяксова, която завърши 14-та в спринта. Третата представителка на България при жените - Калина Недялкова, завърши 28-ма.

Програмата на Европейското първенство по ски ориентиране продължава със средна дистанция в сряда, масов старт в петък, щафета в събота и спринтова щафета в неделя. При мъжете участват общо 56 състезатели, докато при жените - 38.

📸Снимки на българските състезатели след днешния спринт на Европейското по ски ориентиране в Латвия. 🥈Станимир...

Публикувахте от Bulgarian Orienteering Federation в Вторник, 31 януари 2023 г.