МУЗИКАУТОР настоя за подпомагане и финансиране на българската култура

09 май 2025, 15:48 часа • 511 | прочитания

С две свои решения от 8 май 2025 Съдът на Европа осъди България да заплати 2 млн. евро и разноските по делата за своето бездействие относно приемането на законови, подзаконови и административни разпоредби, свързани с транспонирането на Директива (ЕС) 2019/789 за упражняването на авторското право и сродните му права, приложими за определени онлайн предавания на излъчващите организации и за препредаването на телевизионни и радиопрограми и на Директива (ЕС) 2019/790 относно авторското право и сродните му права в цифровия единен пазар.

Организацията за колективно управление на авторски права в музиката МУЗИКАУТОР напомня, че България остава и единствената държава-членка на ЕС, в която липсва ефективен компенсаторен механизъм за частното копиране, съгласно изискванията на Директива 2001/29/ЕО.

„Българските автори и творци продължават да бъдат ощетявани и от липсата на работеща система за частно копиране – законов механизъм, който гарантира справедливо възнаграждение за съдържание, записано и възпроизвеждано за лична употреба.

Тази тема ще бъде дискутирана и на организираната от МУЗИКАУТОР и Международната конфедерация на дружествата на композитори и автори (CISAC) кръгла маса „33 години по-късно – големият разговор за частното копиране в България“, която ще се проведе на 13 май в столичната Vivacom Art Hall Оборище 5,“ каза изпълнителният директор на МУЗИКАУТОР Иван Димитров.

За да се очертае реалният мащаб на проблема, за първи път в България е проведено национално представително проучване от агенция „Алфа Рисърч“, с подкрепата на Международната конфедерация на дружествата на композитори и автори (CISAC).

Изследването ще даде конкретна представа за навиците на българските потребители при копиране на съдържание за лично ползване, както и за загубите, произтичащи от липсата на компенсационен механизъм.

Частното копиране дава възможност хората законно да записват и възпроизвеждат за лично ползване музика, филми, книги и друго защитено съдържание. За да се гарантира справедливост и да се компенсират загубите на авторите от това използване, в европейското законодателство е въведена система за компенсационни възнаграждения. Те се събират от производителите и вносителите на устройства и носители за копиране и се разпределят към авторите и носителите на права. Така се постига баланс между правото на достъп на потребителите и необходимостта творците да получават справедливо възнаграждение за труда си.

„Директивите са част от цялостната стратегия на ЕС за  синхронизиране на законодателните инструменти, които да защитят правата на всички автори в общността. Задълженията на държавите членки е да въведат правила, във връзка с използването на закриляни от авторското право обекти, а хармонизирането на българското законодателство с европейските стандарти  ще отключи възможностите за подпомагане и финансиране на българската култура,“ допълни още Иван Димитров.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес