С четири забележителни концерта под палката на маестро Найден Тодоров Софийската филхармония се завърна на престижните европейски сцени. Убедителното представяне на първите ни филхармоници предизвикваше дълги аплаузи у иначе претенциозната австрийска и немска публика.
Още: Фестивалът „Опера на върховете“ в Белоградчик продължава с впечатляващи спектакли и концерти
Още: Пол Маккартни се завръща: Издава нов албум и тръгва на турне
Турнето започна на 5 ноември от престижната зала "Концертхаус" във Виена, където нашите музиканти представиха Концерт за цигулка от Бетовен с младия цигулар Елиас Давид Монкадо и Девета симфония от Дворжак. Препълнената зала възнагради с дълги аплодисменти емоционалната интерпретация на класическата програма. Концертът се записа от най-големия цифров канал за класическа музика "Медичи" и вече може да се гледа онлайн на https://www.medici.tv.
Още: Фурор на българските филхармоници в Солун (СНИМКИ)
Още: Заснеха Тил Линдеман от Rammstein в психиатрична болница (СНИМКА)
Още: Swallow the Sun се завръщат в България през 2026 г.
Фотограф: Виктория Вучева за Софийската филхармония
7, 8 и 9 ноември бяха датите на концертите съответно във Фирсен, Щутгарт и Висбаден. Програмата включваше Валсът на Равел, Бетовеновия концерт за цигулка (отново с превъзходния цигулар Елиас Давид Монкадо) и Картини от една изложба от Мусоргски.
Още: МУЗИКАУТОР: Едва 100 общини от 256 лицензират своите музикални събития
Още: Alestorm идват у нас за хедлайнерски концерт
След последния концерт немският критик Дирк Шаус написа за културната платформа Меркер: "…Този оркестър беше отличен избор с вълнуващо представяне како във всички групи, така и и като колектив. Найден Тодоров като диригент заслужава искрено признание за изключителното си изпълнение. Неговата чувствителност към музиката, способността му да извежда емоциите на произведенията и убедителното му дирижиране, което обедини оркестъра в пълна хармония, допринесоха значително за успеха на тази концертна вечер. Тодоров умееше да подчертава фините детайли на композицията, като същевременно създава впечатляваща цялостна звукова структура. Неговото дирижиране беше едновременно мощно и чувствително и той поведе своя оркестър и публиката през музикално приключение, което ще се помни дълго и ще бъде аплодирано ентусиазирано."
Още: The Beatles изкарват нови проекти. Ще чуем ли неиздавана музика? (ВИДЕО)
Фотограф: Виктория Вучева за Софийската филхармония
Турнето на Софийската филхармония беше по покана на влиятелната музикална агенция Dr. Raab & Dr. Böhm, която също изрази огромното си задоволство от представянето на българските филхармоници.