С тържествено шествие, водено от двама свещеници и общинския духов оркестър, започна днес празникът на Плевен. Освен официалните лица, в него участваха и стотици малки и големи жители на града. В колоната бяха и ученици с портретите плевенчани като Гена Димитрова, Катя Попова, Илия Бешков, Димитър Константинов, Никола Ракитин и други личности, прославили с живота и делата си своето родно място.
Още: Националният поход „По стъпките на Апостола“ тръгна за 31-и път от Плевен към Карлово
Още: Ученици с десет предложения за младежки инициативи до кмета на Плевен
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Община Плевен подписа договор с ВиК - Плевен за приемане на дарение
Още: Плевен подписа още 27 споразумения с МРРБ за финансиране на важни за общината проекти
Още: От Почетното консулство на Черна гора с предложения за партньорство към Плевен
Още: Актуализират в Плевен 26 общински наредби във връзка със Закона за въвеждане на еврото
Шествието тръгна от площада пред театъра и стигна до площад „Възраждане“. Там свещеници от местни православни храмове отслужиха празничен водосвет за здраве и благоденствие на града и неговите жители. Сред гостите бяха делегации от шест града побратими на Плевен - беларуския Брест, македонските Кавадарци и Битоля, румънския Браила, руския Ростов на Дон и полския Плоцк.
15 май е обявен за празник на Плевен с решение на Общинския съвет от март 2001 г. Така местният парламент възстанови една стара традиция, която води началото си още преди Освобождението на България. За празничен ден общинските съветници са избрали средата на май – когато всичко цъфти и природата се възражда за нов живот, а хората са оптимистично настроени и гледат напред с повече вяра, припомни кметът Георг Спартански.
„Нека да работим със сърце за Плевен и с Плевен в сърцето! И нека светията, закрилник на нашия град – Св. Георги Победоносец, да ни закриля в нашите дела! И нека Бог помага на Плевен и на България!“ каза градоначалникът в своето поздравление към плевенчани.
Празникът продължи с концерт, в който участваха ростовският ансамбъл „Донско сияние“, Общинският хор „Гена Димитрова“ и Вокална група „Арлекино“ при читалище „Съгласие“.