Близо 40 години лъвът на паметника Шипка не е обезпокояван, но в дните преди 142- рата годишнина от боевете за Шипченския проход той бе реставриран от екип на скулптора Жорж Трак. Монументалната фигура е поставена преди 85 години от майстора- ножар Христо Гъдев. Днес става ясно, че металната носеща конструкция във вътрешността на лъва е много добре запазена, тя беше почистена и обработена с химикали срещу корозията, така е работено и по отливките, от които е сглобен лъвът.
Още: Зам.-кмет на Пловдив участва в откриването на Дневен център за пълнолетни лица с увреждания
Още: Кметът на Пловдив посрещна председателя на Европейския съвет
Реставраторите обработиха и фугите, както и цялата фигури с препарати. Любопитно е, че теглото на лъва, съобщавано обикновено от екскурзоводи, след намесата на екипа, трябва да се коригира. Той не тежи 28 тона, както се знаеше, а 12 тона. Вътрешната конструкция тежи още два до три тона.
Още: Община Пловдив призова да се помага за кастрацията на бездомни кучета
Още: "Няма човек - няма проблем": Заплахи към младежите на Карлово след протеста им срещу кмета (СНИМКИ)
Любопитна е историята, свързана с поставянето на лъва преди години. Първоначалният план е бил той на гледа на север. Протестирали румънците. Решили да гледа на юг- това пък породило протести на Гърция и Турция. Решили да го обърнат на запад- скочили сърбите. Така в последния вариант той гледа на изток.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В присъствието на кмета на Пловдив започна изграждането на нова спортна зала
Още: Стартира кампанията на Пловдив за подпомагане кастрацията на домашни кучета и котки
Още: Пловдив бе обявен за туристическа дестинация на годината
Още: Министърът на туризма започна подготовката за Деветата глобална конференция за винен туризъм