Бивш военен министър обясни защо правителството промени договора за F-16 и какво следва

26 април 2024, 11:11 часа • 4610 | прочитания

"Нужно е да подготвим 32-ма пилоти и над 60 души инженерен състав за американските самолети. Ако не подготвим инфраструктурата за изтребителите F-16, трябва да плащаме наем."

Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст

Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат

Това заяви бившият военен министър Ангел Найденов. Пред NOVA NEWS той уточни, че през октомври трябва да бъдат сертифицирани основните обекти на авиобаза "Граф Игнатиево", за да приемем изтребителите F-16. "Ако не успеем да приготвим инфраструктурата, трябва да плащаме за съхранение на самолетите, вероятно на територията на САЩ", каза той.

Найденов обясни, че в Словакия е имало подобен казус – страната е плащала наем за съхранение на самолетите, защото са се забавили с подготовката. Той коментира и какво прави България, за да приеме тези самолети - удължава пистата на „Граф Игнатиево” с пътеки за рулиране и всички съпътстващи изисквания.

Още: Кога идват първите осем F-16 Block 70? Министърът на отбраната с график

Още: Ставащото в пловдивската митница е за отвличане на вниманието: Николай Денков за скандала на седмицата

Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро

"Цената на изграждането и ремонта на обектите, свързани с приемането на самолетите, е около 265 млн. лева. Част от тази сума се плаща от фондовете на НАТО – около една четвърт. Отделно има около 160 млн. лева за обекти, които са свързани с експлоатацията на изтребителите", поясни бившият военен министър.

"В авиобазата се строят сгради, хангари, тренажори, складове – голямо усилие от МО и самата авиобаза. Това трябваше да струва около 300 млн. Твърди се, че сумата е набъбнала до към 400 млн. лева. Очакванията са този проект, който се движи от Министерството на отбраната, да струва около 500 млн. лева", каза Найденов.

Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски

Още: "Строшеният F-16": Борисов и Радев се карат дефектни ли са самолетите (СНИМКИ)

Първите два самолета, които трябва да бъдат готови до края на годината, ще бъдат използвани за обучение и на летателния, и на инженерно-техническия състав, каза още Найденов.

Още: Какви промени се правят в договора със САЩ за изтребителите F-16 Block 70?

Още: Правителството прие програма за заетост и образование на разселените украинци у нас

Още: "Този канал не е наш - този канал е техен": Божанов за стратегията на Пеевски и пловдивската митница

По думите му проблемът с нальота на пилотите няма да бъде с такава острота по отношение на новите самолети. Между 180-200 летателни часа е минималният брой часове за военните пилоти в другите страни. Сега стремежът е българите да имат 35 часа полети за цялата година.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивелин Стоянов
Ивелин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес