Eдва ли холандското общество може да бъде убедено, че след една година в България са прокарани нови закони. Това заяви бившият заместник-министър на вътрешните работи Филип Гунев пред БиТиВи.
Още: ДБ готвят „букет от аргументи“ за свой вот на недоверие
Още: Новият вот на недоверие: Асен Василев не изключва подкрепа, ДБ вече са взели решение (ВИДЕО)
Той обясни, че австрийците били по-откровени, като си признали, че има повече мигранти и заради това не могат да ни приемат в Шенген, докато нидерландците поставили нови критерии и изисквания. Има нов механизъм за оценка на върховенството на закона и с него могат да ни спрат еврофондовете, ако решат да ни следят. Ако се иска нова проверка по този механизъм, там може да са всякакви резултатите, каквито били в продължение на 10 години, отбеляза Гунев.
„Трябва да се договорим с холандците какво публично работи за тях, защото целият ЕС не е съгласен с тях. Те смятат, че Шенген не е добър инструмент да се натискат България и Румъния да си променят върховенството на закона“, коментира Гунев.
Той посочи, че влизането на България в Шенген ще има както икономически ползи, така и сплотяване на Европейския съюз като цял. Според Гунев обаче аргументите за приаменто ни в Шенген издишат и не са релевантни.
Още: Атанас Атанасов за Асен Василев и бъдещето на коалицията ПП-ДБ: Не го познавам много добре
Още: Трудно управление: Гласуват третия вот на недоверие към кабинета "Желязков"
Бившият депутат от "Има такъв народ" Димитър Гърдев добави, че аргументите на Австрия и Холандия да не ни приемат в Шенген издишат. Започват да се появяват едни изисквания, които преди това ги нямало, посочи Гърдев. Борбата с корупцията и организираната престъпност е валидно за всички държави, без изключение, поясни той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Костадин Ангелов: Няма кой да събори кабинета, опозицията е много слаба
Гърдев вижда постоянна непроменлива позиция от 11 г. насам за България в Шенген. Защо тези неща се използват от политиците ни за вътрешнопартийна борба, недоумява той. Борбата пред България е да инициира нов дебат и ново споразумение за приемането ни в Шенген.
Още: Петков: Проблемът за Шенген е 12-годишното управление на ГЕРБ