Цацаров: Би следвало да се намери най-доброто от антикорупционните законопроекти на БСП и ГЕРБ

31 август 2017, 15:06 часа • 2586 | прочитания

Мнението на главния прокурор е, че президентът може да има участие в този орган, тъй като не е противоконституционно. Това заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова, която се срещна в Народното събрание с главния прокурор на България Сотир Цацаров, предаде БГНЕС.

Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП

Още: Живописният плаж „Болата“ с нов стопанин

Срещата беше във връзка с обсъждането на проекта за антикорупционен закон на левицата.

Била е отправена препоръка за процедурите за назначаване на председател от президента, както и да се засилят текстовете по контрола на този орган. Препоръките ще бъдат отразени в законопроекта.

„Главният прокурор препоръча и да се прецизира кръгът лица, които ще бъдат разследвани от агенцията като например военните, които подлежат на друг ред, както и да прецизираме кръгът престъпления“, посочи Нинова.

Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст

Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат

Главният прокурор също така е препоръчал агенцията да не притежава специални разузнавателни средства, защото така се дублирала с други органи, но да може да ползва такива.

Нинова подчерта, че препоръките на Цацаров ще бъдат отразени в законопроекта, а утре ще проведе среща и с президента Румен Радев по темата.

От своя страна главният прокурор Сотир Цацаров посочи, че не може да дава оценки на законопроектите на ГЕРБ и БСП и е изказал становища и препоръки само от професионална гледна точка. „Не е моя работа да казвам кой е по-подходящия вариант. Би следвало да има разум, политическа воля и да се намери най-доброто от двата законопроекта. В противен случай ще се получи политически сблъсък, който едва ли ще е резултата“, смята Цацаров.

Друга препоръка, която той е отправил е правомощията на агенцията да се синхронизират с разпоредбите на НПК. И той, както Нинова обясни, че агенцията не бива да има техника за СРС, а само да прилага такава.

Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски

Още: "Строшеният F-16": Борисов и Радев се карат дефектни ли са самолетите (СНИМКИ)

„Моето желание е на законопроектите да се гледа с оптимизъм, че от двата законопроекта трябва да отпаднат негативите и да останат само позитивите. Мисля, че политическа воля и мъдрост, не са само празни лозунги. Свикването на КСНС ще бъде една форма на диалог, който ще даде разумното решение“, посочи още главният прокурор.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес