Министерството на правосъдието пусна за обсъждане "скелет" на бъдещия си антикорупционен закон.
Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП
Още: Живописният плаж „Болата“ с нов стопанин
Вместо самия нормативен акт гражданите имат възможност да се запознаят единствено с имената на предлаганите глави и раздели, съобщава в."Сега". Какво ще пише в тях, ще се реши, когато изтече общественото обсъждане на конструкцията от 13 глави, обясниха от пресцентъра на министерството.
Това се случва броени седмици преди междинния доклад на Брюксел, в който основен акцент отново ще е корупцията
Невижданият досега в практиката "консултационен документ" беше обнародван на страницата на министерството и на портала за обществени консултации strategy.bg в петък. И въпреки че създаде очаквания, че съвсем скоро ще бъда публикуван и самият законопроект, се оказа, че не е така. Нововъведението се оказа изобретение на експерти в министерството, които взели пример от световната практика по книгоиздаване, според която предварително се публикуват заглавието и анотацията на книгата, за да се проучи какъв би бил пазарният й успех.
Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст
Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат
"От заинтересованите страни се очаква да дадат предложения и коментари по основните направления, посочени в структурата на законопроекта", гласи посланието на експертите на Цецка Цачева към гражданите. Очакват се и отговори на няколко въпроса, например кои органи да противодействат на корупцията, да участват ли и местните власти.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро
На въпрос дали юристи и неправителствени организации са канени да дадат становище по "конструкцията", от министерството отговориха отрицателно. Това щяло да стане след приключване на обсъждането, когато започне да се пише самият законопроект.
От анотацията се вижда, че няма никаква разлика между проекта на Меглена Кунева, който беше бламиран от предишния парламент, и замисляния от Цачева, освен че няма да може да се подават анонимни сигнали.