„Преговори нито са започнати, нито са водени с втората политическа сила – „Има такъв народ“. Засега формални контакти не са осъществявани, подкрепа не е потърсена за такова правителство.“ Това каза пред БНР конституционалистът Атанас Славов, който ще бъде депутат от „Демократична България“.
Още: Наталия Киселова от Копривщица: Свободата не ни е дар (ВИДЕО)
Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП
По думите му, ако бъде потърсена такава подкрепа и ИТН реши да реализира връчен мандат, предстои „Демократична България“ да вземе окончателно политическо решение.
Дали вървим към служебно правителство, зависи от политическите сили в парламента и дали те ще успеят да постигнат решение – било за правителство на малцинството, било за техническо правителство с ограничен мандат и определени цели, подчерта Атанас Славов.
Конституцията не задава рамка дали консултациите по съставяне на кабинет, инициирани от държавния глава, да бъдат форсирани или не, уточни той.
Още: Живописният плаж „Болата“ с нов стопанин
Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст
Министрите, избрани за депутати, следва да положат клетва като народни представители, а след това да напуснат временно парламента, като освободят местата си. За периода, в който ще бъдат в оставка, но продължават да осъществяват мандата си, те трябва да имат заместници в парламента. Виждали сме творчески преобразувани или пренебрегнати конституционни процедури, но за да се спази буквата на Конституцията, решението е това, обясни Славов в предаването „Преди всички“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат
Трудно е да се дефинира какъв ще е периодът на правителството в оставка, докато се състави ново правителство, той може да се окаже по-продължителен, допълни Атанас Славов.
Относно оттеглянето на избрани за депутати кандидати, които освобождават местата си, Атанас Славов заяви, че ЦИК не е орган по конституция, който да може да прекратява мандати, това може да направи парламентът.
„Тук според мен ЦИК е излязла извън законовите си правомощия, въпреки че това е вече наложена практика“, смята той.
Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро
Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски