ГЕРБ и ДПС са виновни за това, че не получаваме второто плащане по Плана за възстановяване и устойчивост. Това стана ясно от думите на бившия премиер Николай Денков по време на брифинг в парламента.
Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст
Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат
"През последните седмици започна да се поставя въпросът защо все още не сме получили второто плащане по Плана за възстановяване и устойчивост. Сигурен съм, че това ще бъде тема през месеците на предизборната кампания. ГЕРБ и ДПС саботират правосъдната реформа и жертва на този саботаж пада второто плащане на Плана за възстановяване и устойчивост", коментира Денков.
Какво точно бавят ГЕРБ?
По думите му, за да бъде извършено второто плащане трябва да бъдат приети промените в Закона за личния фалит, правилата за работа на антикорупционната комисия, Законът за защита на сигналоподателите и пътната карта за климатичната неутралност.
Той уточни, че всичките тези актове, които трябва да бъдат гласувани са блокирани в комисии, ръководени от ГЕРБ.
Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро
Денков уточни, че докато не бъдат осъществени реформите, записани в плана, няма да получим средства. Той коментира и предложението за отлагане на либерализацията на електроенергийния пазар за битовите потребители, като според него това няма да помогне с нищо. "Това е очевиден, популистки ход, който ще направи още по-трудна либерализацията, която така или иначе трябва да се случи", заяви Денков. ОЩЕ: Правосъдният министър предупреждава: Промените в съдебния закон ще се забавят
Причините за бавенето, според ПП-ДБ
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски
Още: "Строшеният F-16": Борисов и Радев се карат дефектни ли са самолетите (СНИМКИ)
Атанас Славов уточни, че ГЕРБ и ДПС са ни закарали на избори, за да запазят своите удобни мнозинства във Висшия съдебен съвет и Висшия прокурорски съвет.
"На второ място, за да могат да използват предизборно антикорупционната комисия, която от септември месец е с увеличени правомощия, разследващи функции, но със старо ръководство. Трета причина, да получат амнистия за потенциални сигнали и разследвания", добави бившият правосъден министър. ОЩЕ: Край няма: Нов завой в една от поръчките за високоскоростни влакове с пари от Плана за възстановяване
ПП-ДБ припомниха хронологията за ПВУ
От ПП-ДБ припомнят, че от юли 2020 година, когато Европейският съвет създаде Механизма за възстановяване и устойчивост, до април 2021 година, ГЕРБ не са изработили и не са предали българския ПВУ - заради което по думите им държавата губи предварително финансиране от 1.5 млрд. лв.
Още: Правителството прие програма за заетост и образование на разселените украинци у нас
Още: "Този канал не е наш - този канал е техен": Божанов за стратегията на Пеевски и пловдивската митница
От ПП-ДБ обръщат внимание още, че първото служебно правителство на президента Радев подава официално на ЕК версия на плана през октомври 2021 г. - с предвидено затваряне на 1.4 ГВ ТЕЦ мощности и изграждане на газова мегацентрала.
"ЕК не одобри тази версия на плана. Редовният кабинет “Петков” ревизира отхвърления от Еврокомисията план - намери решения за енергетиката (изваждане на мегагазова централа и затваряне на 1.4 ГВ мощности) и за върховенството на закона (ангажименти за отговорност на главния прокурор и реформа на анти-корупционната комисия). Европейският съвет и ЕК одобриха ПВУ през май 2022 г. През август 2022 г. беше подадено първо искане за плащане, като 2.6 млрд. лв. бяха получени след стандартната 3-месечна оценка на ЕК през декември 2022 г., по време на втория служебен кабинет на президента Радев. През юни 2023 г. кабинетът “Денков” наследи изпълнени по-малко от половината етапи и едва 3 от 21 законодателни мерки, необходими за второто плащане. До октомври 2023 година бяха изпълнени допълнителни 28 етапа по 2-рото плащане, от които 18 – законодателни). Към април 2024 г. всички мерки от компетенциите на Министерския съвет бяха изпълнени, както и 17 от 21 законодателни мерки", отчитат още от ПП-ДБ.