"С газа е малко по-сложна работата... изисква се подготвителна работа, технически и политически усилия. България стартира редица процедури за увеличаване на капацитета и разширяване на газопреносната си мрежа. Това, което се случи с "Южен поток", не може да се случи с "Турски поток", защото всичко е внимателно прегледано." Това заяви вицепремиерът Томислав Дончев в коментар за визитата на руския вицепремиер Дмитрий Мевдедев и обсъжданите енергийни проекти в интервю за bTV.
Още: Няма "Ново начало" в кабинета "Желязков": Говори Гроздан Караджов
Още: Наталия Киселова от Копривщица: Свободата не ни е дар (ВИДЕО)
Той заяви още, че има ясен сигурен сценарий за възвръщането на парите, вложени в газовата инфраструктура от България (предвидени са 2,8 млрд. лева с решение на парламента).
"За нас критично важен приоритет е да си съхраним ролята на транзитор на газ и да си съхраним ролята на газов фактор. Каквито и аргументи да имат САЩ те са чисто политически, не са законови, защото всичко се прави според изискванията на българското и европейско законодателство. България трябва да работи за националния интерес и това прави, коментари винаги е имало различни", каза още Дончев.
Относно АЕЦ Белене вицепремиерът заяви, че "всичко зависи от това какъв интерес предизвика процедурата."
Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП
Още: Живописният плаж „Болата“ с нов стопанин
"Това съоръжение няма как да бъде довършено без участието на "Росатом", това е автоматично положение. Друг въпрос е кой и как ще инвестира в проекта."
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст
Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат
Дончев обяви, че съществува амбицията в АЕЦ "Белене" да има "още един дял който да е за всички останали заинтересовани - Македония, Сърбия.. Няма да се учудя да се появяват и други страни."
Строителството на Алепу
Относно поредния сигнал за строителство на плажа Алепу при Созопол, Дончев каза, че се очаква оценката на ДНСК.
Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро
"Принципно българското Черноморие и плажовете са собственост на всички българи. Не бива да стигаме до ситуация, в която, за да стигнеш до морето трябва да минеш през нечий хол", каза още той.
Дончев увери, че ако има нещо, което е в разрез със законодателство ще се реагират. "Въпросът е дали се следват законите", допълни още вицепремиерът.