Очакваме от Скопие конкретни действия и гаранции за трайното и необратимо изпълнение на Договора от 2017 г., както и гарантиране правата на гражданите на Република Северна Македония с българско самосъзнание. Това каза министърът на външните работи Теодора Генчовска, която прие в МВнР министъра по европейските и международните въпроси на Австрия Александер Шаленберг, предаде БГНЕС.
Още: За да замаже думите си за католиците, Михайлов с непремерени думи за православните
Още: Защити католиците: Депутат от ГЕРБ призова Ивелин Михайлов да слуша папата
Двамата са разговаряли и за европейската перспектива на Западните Балкани, съобщи Генчовска.
„Подчертах пред министър Шаленберг неизменната подкрепа на България за европейския път на страните от Западните Балкани. Разбира се, напредъкът по пътя към членството неизменно е свързан с принципа на собствени заслуги. През последните месеци всички знаете, че България положи значителни усилия за насърчаване на позитивния климат в двустранните отношения с Република Северна Македония, включително чрез иницииране на формати за засилено развитие на секторните политики. Ще продължим работата по изграждане на истински добросъседски отношения с Република Северна Македония. Същите са възможни обаче единствено с общи усилия. Очакваме от Скопие конкретни действия и гаранции за трайното и необратимо изпълнение на Договора от 2017г. както и гарантиране правата на гражданите на Република Северна Македония с българско самосъзнание“, каза тя пред медиите.
От своя страна министърът по европейските и международните въпроси на Австрия Александер Шаленберг заяви, че позицията му е много ясна и Австрия би желала преговорите с Албания и Северна Македония да започнат още през юни. „Разбира се, ние осъзнаваме, че има много чувствителни точки и въпроси в двустранните отношения, които трябва да бъдат изяснени“, посочи Шаленберг.
Още: „Да бъдем по-добри, отколкото сме били вчера“: Явор Божанков и Цончо Ганев заравят томахавките
Още: "Това често се случва в Турция, ние обаче сме в ЕС": Политолог за политическата репресия
Припомняме, че на 15 април Теодора Генчовска заяви пред журналисти в кулоарите на парламента, че министерството отстоява приетата позиция за започване на преговори за членство на Република Северна Македония в ЕС, но уточни, че има разминаване между министерството и екипа на премиера, отговорен за външнополитическите теми.
"Формално няма как някой друг да провежда външната политика извън Министерството на външните работи. Новините не ги получаваме от Скопие, а от разговори с екипа на външното министерство на Северна Македония или от разговори с нашите европейски партньори", каза министърът.
Тогава в парламента Генчовска беше изслушана относно българската позиция за евроинтеграцията на Северна Македония. На изслушването не бяха допуснати външни лица.
Съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов също потвърди тогава, че има структурен проблем в коалицията и че по въпроса за РСМ няма как да има промяна без решение на НС. Според него или трябва да се намерят сили за "сглобяване на конструкцията", или "това ще изяде главата на този кабинет".
Още: Реформа във водния сектор: Кабинетът одобри проекта на Закон за ВиК
Още: Христо Панчугов: Опозицията да си смени стратегията, не да вкарва вотове на недоверие
Само два дни по-късно обаче Генчовска даде заден ход, като каза по бТВ, че с премиера са на едно мнение, но негови съветници "излизат от рамковата поцизия".
„В указанията, които ние спазваме по рамковата позиция, има много ясно разписан какъв трябва да бъде преговорния процес с Република Северна Македония. Това, което се предлага, е по-скоро възможност, която да не гарантира изпълнението на договора от 2017 година и най-важното да гарантира правата на българите в Северна Македония. Т.е. някой върви в посока сваляне на вето без получаване на необходимите гаранции, но не самият премиер. Винаги с него сме говорили по един и същи начин на всички официални срещи“, обясни още Генчовска.