В новия Висш съдебен съвет влизат професионалисти, но и те ще бъдат обект на натиск за вадене на прокуратурата от съдебната система. Това заяви съдебният кадровик Ясен Тодоров.
Още: Наталия Киселова от Копривщица: Свободата не ни е дар (ВИДЕО)
Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП
„Оптимист съм за професионалните качества на членовете на следващия Висш съдебен съвет. Не съм оптимист как ще се промени външният натиск. На мен политици не са опитвали да ми оказват някакво влияние. Натискът, който е от улицата и определени организации, гони определени цели – както беше разбито следствието, така да бъде обезкървена прокуратурата, да се извади от съдебната власт и да се управлява от политици”, каза Тодоров е ефира на bTV.
Според него първата стъпка в тази посока е била разделянето на ВСС на съдийска и прокурорска колегии. „Най-тъжното е, че това се прокламира от председателя на Върховния касационен съд, чиято работа това не е”, отбеляза Тодоров.
„Стана ли по-добро правосъдието с разделянето на ВСС? Не, зацикли работата на ВСС”, подчерта той.
Още: Живописният плаж „Болата“ с нов стопанин
Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст
Той хвърли върху Лозан Панов вината и за безпрецедентния призив на чуждестранни компании за съдебна реформа у нас като единствен начин за подобряване на бизнес климата. „Най-малко прокуратурата е виновна за лошия бизнес климат в страната”, подчерта членът на ВСС и посочи като по-големи проблеми държавната администрация, липсата на е-правителство и търговските и гражданските съдилища.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат
„Препоръчвам на г-н Панов да се съсредоточи върху тези проблеми, срещу които скачат тези организации”, заяви Тодоров и отбеляза, че „работната атмосфера” във ВКС също не била на добро ниво. Той обаче не даде повече подробности.
Според кадровика е нормално съдебната система да се ползва с ниско доверие, защото „изначално 50% от хората са недоволни, защото са губеща страна в процеса”, а другите са под влиянието на внушението, че Темида у нас има проблеми.
На въпрос защо в северната ни съседка корумпирани политици от най-високо ниво влизат в затвора, а у нас – не, Ясен Тодоров отговори: „За Румъния има и друга теза – че има политическо преследване. Не искам България да се превръща в опитно зайче и всеки да си прави експерименти върху нас”.
Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро
Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски