Това, което се случва в ЦИК, е пряк резултат от тази истерична десетдневка в 45-тия парламент. Така обясни твърденията за разногласия в комисията изборният експерт и член на ЦИК Димитър Димитров пред БНТ.
Още: Регулация за атракционите: БСП със законодателна инициатива след инцидента в Несебър
По думите му, около 7-8% от хората, които гласуват в секции с по-малко от 300 избиратели по списък, ще гласуват с хартиени бюлетини. Той увери, че това е много малък дял. Разкриват рекорден брой секции за изборите в чужбина
В гласуването с машина има много спорни елементи, смята Димитров.
В Конституцията е записано, че трябва да имате равно избирателно право. Как да бъде равно, ако достъпът до него е различен, коментира Димитров.
Още: Премиерът е предложил на президента Емил Тонев да бъде преназначен за шеф на НСО
Още: "Правителството е дестабилизирано и от грешките си, и от Борисов и Пеевски": Анализ и сценарии
Никой не може да изключи технически блокажи на устройствата и тогава ще се ползват хартиени бюлетини, обясни той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Желязков със свое виждане за гаранциите за сигурност за Украйна
Още: Инфлацията скочи, заради диктата на правителството над бизнеса: Асен Василев с данните
Той обясни, че споровете между ЦИК и "Сиела Норма" още не са приключили, тъй като ЦИК още не са заплатили стойността на услугата, която са получили. "Между другото ние директно се опитахме да контактуваме със "Смартматик", обясни Димитров.
Около 4200 лв. е цената на бройка от допълнителните 1637 машини, като е изкупено цялото налично количество, допълни Димитров.
Очакванията му са, че бъдещото 46-то Народното събрание ще има малко повече време и да се заеме по-системно с решаването на въпросите за машинното гласуване.
Още: Слави Трифонов е още по-богат, купил си е луксозни коли за 850 000 лева
Още: "Всички канали за поддръжка на Украйна трябва да продължат": Желязков участва в среща за мира