Намаляване на броя на нелегалните имигранти е първата цел на Плана за овладяване на кризата, възникнала вследствие на масовото навлизане на лица, търсещи закрила на територията на Република България. Това каза вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветлин Йовчев на пресконференция, предаде „Фокус”.
Още: "Да кажем не на поръчковото правосъдие и политическото брокерство": Нов протест срещу Пеевски
Още: Изненадваща рокада: Шефът на ДАНС - кандидат на ГЕРБ за Комисията по досиетата към ДС
Ще предложим проектът за план да бъде приет на заседание на Министерски съвет. В него си поставяме седем основни цели, каза Йовчев. „Планът цялостно се опитва да даде решение на проблема със засиления имиграционен натиск към нашата страна. В този план, освен целите, инициативите, дейностите, са заложени необходимите ресурси – технически, материални, финансови, източниците за тях, сроковете и план кой ще носи отговорност за изпълнението”, обясни Йовчев.
Първата цел е намаляване на броя на нелегалните имигранти. „В тази насока се предвижда ограничаване на броя на хората, които влизат на територията, и ускоряване на темповете за извеждане извън територията на тези, които нямат основание на бъдат тук”, добави Цветлин Йовчев.
„Втората основна цел е гарантиране сигурността на българските граждани, ограничаване на рисковете”, заяви министърът. Сред целите са заложени самоиздържане на бежанците и принос към социалната система и ефективна комуникация с обществото.
Още: Светлин Тачев: Радев иска да поведе опозицията, битката му с Борисов беше на пауза
Още: Няма "Ново начало" в кабинета "Желязков": Говори Гроздан Караджов
„Друга мярка е засилено полицейско присъствие и провеждане на специализирани полицейски операции в районите с концентрация на бежанци. Това няма да е инцидентно и да е свързано само с инциденти като с 20-годишното момиче. Това ще бъде постоянно”, обясни вицепремиерът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Наталия Киселова от Копривщица: Свободата не ни е дар (ВИДЕО)
Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП
За всяка една от инициативите са предвидени дейности, които имат срок, в който да бъдат изпълнени, организация, отговорен държавен служител, който носи отговорност за това, необходимите ресурси, източника на финансиране и статут докъде е стигнало изпълнението на мерките.
„Ще делим идващите хора на три групи. Първите са такива, които Агенцията по бежанците трябва да се произнесе бързо и те видимо нямат основание да търсят статут на бежанци у нас. Втората група ще са хора, за които видимо по критерии става въпрос за хуманитарен проблем – майки с деца. За тях ще има ускорена процедура. Третата група, за които няма достатъчно данни, ще бъдат настанявани в места за настаняване от закрит тип. Докато не се произнесе Държавната агенция за бежанците, ще бъде ограничено движението им”, посочи Йовчев.
Бежанският лагер в Телиш
„Трябва единна общонационална позиция, в която да се обединим по начина, по който се отнасяме към бежанците. Няма да се прави нищо в село Телиш, преди да изслушаме опасенията на хората. „Идеята за Телиш е да бъде изградено място от закрит тип за настаняване на хора, с осигурена охрана от държавата. Тъй като има опасение в населението, вероятно ще отида лично да говоря с тези хора, да разясня защо е необходимо да го правим и какви мерки ще вземем за тяхната сигурност. Затова наредих временно да бъдат спрени работите”, обясни министърът.
Още: Живописният плаж „Болата“ с нов стопанин
Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст