За 781 случая с разминавания във вота, които обхващат 324 избирателни секции в страната и чужбина, алармират от неправителствената организация "Демократичен център".
Още: "Няма доказателства срещу мен": Асен Василев готов да си даде имунитета
Още: Лена Бориславова ще се откаже от имунитета си
Повече гласове от машини, отколкото самите машини са отчели
Търсят се случаи, в които дадена партия има повече гласове от машини, отколкото самите машини са отчели на база флаш паметите, т.е. не може да се касае за това машината да не е отпечатала бюлетина и да се е гласувало на хартия допълнително.
Още: ЦИК обяви колко гласа не са стигнали на "Величие", за да влязат в 51 Народно събрание
Анализ на случаите
Чрез изкуствен интелект се анализират случаите – причината или е, че данните от флаш паметта не са качени в ЦИК, което прави проверката невъзможна, но дава индикация за брой непрочетени памети, или при преброяването има разминаване. Там, където има видеонаблюдение, се сваля текст от аудиото на записа, за да се сравни броят отчетени гласове с тези в протокола.
Още: Симидчиев: Няма да подкрепим Борисов за премиер, но може да е човек от ГЕРБ
Още: Атанасов: Колегите от ПП не са големи оптимисти за създаване на редовно правителство
Анализът е възможен благодарение на наличните данни от машинния вот. Подобен анализ не може да се проведе автоматизирано за вота на хартия, отбелязват още от Демократичен център. Конкретните случаи може да видите ТУК.
20% разлика
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Борисов застана зад Лена Бориславова: Ще я защитим, ако ѝ бъде поискан имунитетът
Още: „Дочакахме“: От "Да запазим Корал" приветстваха искането на имунитета на Лена Бориславова
Припомняме, че на 1 ноември 2024 г. бе съобщено за над 20% разлика между това, което е отчетено във флаш паметите на машините за гласуване в рамките на машинното гласуване на седмите поред избори за Народно събрание за само 3 години и това, което е пренесено и вписано в протоколите. Това е основното заключение на анализ на неправителствената организация "Демократичен център".
Лицата на организацията са Благовест Кирилов, депутат в три парламента и бивш зам.-министър на електронното управление, както и бивш съветник на вицепремиера по обществен ред и сигурност; Стоил Цицелков, член на Обществения съвет на ЦИК; Александър Стоянов, бивш зам.-министър на регионалното развитие и бивш началник на кабинета на вицепремиера по обществен ред и сигурност и Десислава Николова, политолог и председател на "МлаДА България".
Още: Царят е гол: Имаме си видеонаблюдение на изборните измами и по закон нищо не може да се направи
Още: „Продължаваме промяната“ на протест в защита на Лъчезар Ставрев
Още: Николай Денков: Нямам съмнение, че "Демократична България" имат същите цели като нас
Пореден изборен шок: Вече свикваме
Анализът е направен с изкуствен интелект, като са извлечени данните от машините за гласуване, въведени на сайта на ЦИК и данните от протоколите, качени на сайта на ЦИК. Резултатът – 22,42% разминаване между двете бази - Още: 1 на всеки 5 гласа от машинното гласуване ги няма в протоколите