С 11 гласа "за" парламентарната икономическа комисия даде зелена светлина на промените в Търговския закон, регламентиращи дружества с променлив капитал, но при наближаващото разпускане на 47-я парламент, едва ли ще стигнат и минат пленарна зала. Иначе, предлаганите промени целят облекчения за иновативните стартъп компании от малкия и средния бизнес.
Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст
Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат
"Че няма да има време е едно на ръка, но ако вносителите действително искат да прокарат идеята, трябва да я разяснят", коментира пред Actualno.com зам.-председателят на комисията Адлен Шевкед от ДПС, която не успя да участва в заседанието, където да изрази отрицателното си становище.
По думите й "плаващ" или "променлив капитал" е хибрид, който е мъртвороден и няма как да работи в българската система на търговското законодателство. "Това е практика, доколкото разбрах, в САЩ. В ЕС са много малко държавите, където се прилага, мисля, че само в Холандия има такива дружества", посочи тя. "За българската реалност и за сегашния момент на икономиката в България този хибрид няма как да работи, затова сме против", каза тя.
Според Шевкед, би трябвало да се проучи по-добре практиката и да се проведе широка разяснителна кампания в обществото, защото неяснотите в този законопроект, относно това как и къде ще се листват въпросните дружества и техния променлив капитал са твърде много.
Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро
Макар, че законопроектът беше одобрен и от правна комисия, неяснотите са твърде големи, за да може предлаганата регламентация на дружествата с променлив капитал, да бъде вписана веднага в Търговския закон, категорична е Адлен Шевкед.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски
Още: "Строшеният F-16": Борисов и Радев се карат дефектни ли са самолетите (СНИМКИ)
В подкрепа на законопроекта в хода на заседанието на икономическата комисия се изказаха от страна на ГЕРБ-СДС и на Демократична България. "Създава възможност за по-лесно формиране на дружествата с по-малко разходи и по-голяма привлекателност за привличане на инвестиции и акумулиране на капитал със съответните условности", отбеляза Александър Иванов от ГЕРБ, зам.-председател на комисията.
Председателят на комисията Мартин Димитров от "Демократична България" подчерта, че текстовете са много чакани и че такива инициативи, които дават повече форми за развитие на малкия бизнес са много важни за икономическото развитие на страната. "Създаването на нова организационна форма е голям напредък и изисква повече време и усилия", отбеляза той.
Какво реши правната комисия, четете ТУК
Още: Правителството прие програма за заетост и образование на разселените украинци у нас
Още: "Този канал не е наш - този канал е техен": Божанов за стратегията на Пеевски и пловдивската митница