Окончателно: И невинни ще подлежат на гражданска конфискация

20 декември 2018, 11:15 часа • 7017 | прочитания

Депутатите окончателно приеха на второ четене промени в Закона за противодействие на корупцията, според които прекратяването на наказателно производство и признаването на невинност няма да бъдат пречка за отнемане на незаконно придобито имущество.

Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП

Още: Живописният плаж „Болата“ с нов стопанин

Така прекратено наказателно производство или влизане в сила на присъда, с която подсъдимият е признат за невинен, няма да спират гражданската конфискация.

Спорните промени са в отговор на тълкувателно решение на Върховния касационен съд (ВКС), според което делата за конфискация трябва да бъдат прекратявани при прекратяване на наказателното преследване.

Законодателната инициатива е на депутата от ГЕРБ и председател на правната  комисия Данаил Кирилов.

Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст

Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат

Според управляващите тълкувателното решение на ВКС връзвало ръцете на Комисията за отнемане на незаконно придобитото имущество.

Според решението делата за конфискация трябва да бъдат прекратявани при прекратяване на наказателното преследване. ДПС определиха решението на ВКС, като противоконституционно.

Не на същото мнение обаче са от опозицията. Според социалистите щетите за държавата, които шефът на антикорупционната комисия изчисли на 22 млн. лв., били заради лошо законодателство.

Промените бяха остро критикувани от адвокати, според които така проверките ще продължат безкрайно, а това не кореспондирало с принципите на правовата държава.

Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски

Още: "Строшеният F-16": Борисов и Радев се карат дефектни ли са самолетите (СНИМКИ)

Народните представители приеха още предложението неприключилите проверки и производства пред съда по установяване на конфликт на интереси и налагане на административни наказания да се довършат от КПКОНПИ по досегашния ред.

ДПС оттегли предложението си за удължаване на сроковете за проверки за незаконно придобито имущество. Предлагаше се срокът от 1 година, който действа в момента, да се удължи с 6 месеца, а в случаите при предоставяне на информация от друга държава – с до 18 месеца.

От ГЕРБ пък оттеглиха предложението си промените в антикорупционния закон да влязат в сила от 23 януари 2018 г.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес