Петков пред румънска медия: Харесваме руснаците, проблемът ни е Путин
Българският министър-председател посети Румъния в края на април, където с колегата си Николае Чука обсъди темата с газа и възможностите за получаване на гориво по тръбата от съседната страна.
Кирил Петков получи силна подкрепа от САЩ за усилията на България за борба с корупцията
Силна подкрепа за усилията на България в борбата с корупцията получи министър-председателят Кирил Петков по време на срещите му днес в ...
В интервюто Петков беше попитан за разделението в българското общество относно Русия и Украйна, а водещата Кристина Килеачу му припомни, че „ядрото от проруски граждани съставлява около 15% от електората в България“.
„Ние виждаме два славянски народа, единият от които атакува другия. Това, което видях по време на визитата ми в Киев, бяха съборени жилищни сгради и играчки сред отломките - ужасяващи сцени на войната. Смятам, че всеки състрадателен българин би казал: „Не мога да толерирам това, няма как да наведа глава или да затворя очите си пред тези зверства“. Мисля, че ЕС каза ясно именно това, а ние говорим в един глас с Европа“, заяви българският премиер.
Той коментира и критиките на президента Румен Радев, който обвини правителството, че е отказало да плаща на „Газпром“ в рубли и това доведе до спиране на доставките от страна на Москва. Държавният глава публично обяви, че кабинетът предава интересите на България и служи на чужди, без да споменава кои са те. Освен това изрази твърда позиция срещу изпращането на оръжия за Украйна.
„Той сподели мнение, което не е в унисон с нашата гледна точка. Когато спазиш всичко по договора, а другата страна спре да ти доставя газ, не виждам защо ние да сме отговорни за това. Мисля, че това даже е възможност за България, защото сега нямаме друг избор освен диверсификацията. Сега е моментът да ускорим процедурата и да го направим“, каза Петков.
Путин се отказва от "денацификация": руснаците не разбират какво е това
Кремъл драстично намали използването на термина "денацификация", който руският президент Владимир Путин, наред с "демилитаризация", пос...
Попитан защо българите и румънците се страхуват „да не ядосат Русия“, премиерът отговори, че не страхът трябва да е решаващият фактор във вземането на решения, а етиката и моралът.
„Лично аз не харесвам начина, по който Путин решава какво да се прави не само в Украйна, но и в нашите две държави – че НАТО трябва да се оттегли и да не изгражда военни бази в Румъния и България. Звучи като някаква политика от 19-ти или 18-ти век, когато са се рисували карти на Европа на салфетка. Не го приемам и не трябва да се страхуваме“, отвърна Петков.
Според министър-председателя българите трябва да осъзнаят, че НАТО не е в България, а „България е НАТО“.
Петков коментира и темата с „компромиса“ за ветото за евроинтеграцията на Северна Македония. Той бе попитан какво ще се случи с отношенията със Скопие, ако правителството му не издържи, на което премиерът отговори: „Не мога да съм отговорен за нищо в такъв случай. Решил съм, че бъдещето на Северна Македония и Албания трябва да е в ЕС – това е добре за региона“.
Защо на Путин вече не му е до спецоперации (ВИДЕО)
По време на вчерашния Парад по случай Деня на победата руският президент Владимир Путин не само, че не обяви всеобща мобилизация, какви...
Още от ПОЛИТИКА:
Митрофанова: Българските извления за корупция от страна на Русия са обида за Путин и държавата
Заков: По закон не може да изпращаме военна техника дори и на съюзници от НАТО без одобрение в НС
Кирил Петков поиска от президента да свика КСНС заради преговорите със Северна Македония
"Продължаваме промяната" контраатакува, прицели се в зам.-председател на НС от ГЕРБ
МЕ: Компенсациите за скъпия ток ще надхвърлят 4,5 млрд. лв.
Минчев: Металните решетки ще бъдат махнати, надявам се да останат лош спомен
ПП скочи на ГЕРБ за "решетките на Караянчева": Величествено политическо лицемерие
Редактор:
Димитър Радев
Етикети: Русия Путин румънска медия Кирил Петков