Проучване: Мнозинството българи имат категорично мнение за референдума за еврото

14 май 2025, 18:32 часа • 1590 | прочитания

Мнозинството българи подкрепят идеята за провеждане на референдум относно въвеждането на еврото от 2026 г., като подобни инициативи "традиционно получават попътен вятър", сочи социологическо проучване* на агенция "Мяра". Според резултатите, 63.3% от анкетираните одобряват провеждането на референдум по темата, докато 35.3% са против. Само около 10% заявяват, че не биха участвали в подобно допитване или се колебаят дали да гласуват. 

Проучването разглежда и евентуалния изход от такъв референдум. Само 34.4% подкрепят въвеждането на еврото от 2026 г., докато 54.9% се обявяват против. Останалите или не биха гласували, или нямат оформено мнение. 

"Анализът показва стабилна тенденция, която се повтаря в множество предишни изследвания. Видимо е, че е необходима значително по-активна информационна кампания, особено предвид високото ниво на одобрение към Европейския съюз", отбелязват от "Мяра". Още: Георги Лозанов: Ако станем руска губерния, Радев иска да е губернаторът (ВИДЕО)

Действително, българите запазват високо положително отношение към ЕС – 64.4% от участниците изразяват одобрение, докато 25.5% са с негативно мнение.

Изследването посочва и сериозен информационен вакуум по отношение не само на еврото, но и на предстоящата либерализация на електроенергийния пазар. Въпреки че процесът трябваше да започне от 1 януари 2026 г., парламентът го отложи за неопределено време. 

Цели 73.7% от анкетираните признават, че не са запознати с плановете за либерализация на пазара на ток. Едва 25.3% твърдят, че са "по-скоро наясно".

Правителството и протестите

В рамките на проучването "Мяра" задава и въпрос, свързан с общественото отношение към скорошните протести в страната, за да установи дали недоволството се насочва пряко към властта или остава ограничено до отделни проблеми. Още: Тежко разцепление в БСП заради еврото: Румен Гечев напуска партията, Пловдив и Варна бойкотират ръководството

Резултатите показват, че засега правителството не се възприема като основна мишена на протестите, а общественото търпение остава сравнително високо. Над 60% от анкетираните не подкрепят внесените вотове на недоверие от "Възраждане", "Величие" и МЕЧ, докато едва 33.2% заявяват подкрепа за тях.

*Данните са от независим телефонен сондаж на социологическа агенция „Мяра“, проведен между 10 и 13 май 2025 г. сред 803 пълнолетни български граждани. Максималното стандартно отклонение е ±3,5 при 50% дялове. 1% от извадката се равнява на около 54 000 души.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес