Президентът Румен Радев обяви, че свиква консултации с първата по численост парламентарна група в 48-ото Народно събрание - ГЕРБ-СДС, утре, 26 октомври. Държавният глава каза, че няма да бърза с раздаването на мандатите за съставяне на правителство.
Още: Наталия Киселова от Копривщица: Свободата не ни е дар (ВИДЕО)
Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП
Консултациите с ГЕРБ-СДС ще започнат в 13 ч. в сряда, стана ясно малко по-късно от прессекретариата на "Дондуков" 2.
"Каня утре на консултации първата по численост парламентарна група. Очаквам партиите да поемат своята отговорност и да не се допуска грешката на последния парламент. Тогава въпросът за властта обсеби цялата дейност на НС, един месец не успяха да съставят комисии, парламентът потъна в скандали. Особено важно е да се направи всичко възможно и да се създаде необходимата среда в парламента, за да се разгледа Законът за държавния бюджет и множеството други закони за икономическа и социална стабилност", каза Радев пред медии във вторник.
"Няма да бързам, консултациите ще ги провеждам изчерпателно, за да обсъдим кризите", заяви той.
Още: Живописният плаж „Болата“ с нов стопанин
Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст
На въпрос оптимист ли е за редовен кабинет, отвърна: "След консултациите и връчване на първия мандат мога да кажа".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат
Идеята за кабинет на малцинството, за която ГЕРБ казаха, че са готови, Радев коментира по следния начин: "Това зависи изцяло около какви приоритети и принципи ще се обединят партиите за взаимодействие вътре в рамките на парламента, така че да може да работи кабинет на малцинството. В България това може да се случи много трудно".
Според него връщането на хартиената бюлетина, за което има внесен законопроект от страна на БСП, Радев каза, че машинното гласуване "допринесе съществено за премахване на недействителните бюлетини, на сгрешените и поправени многобройни протоколи, за ограничаване на корпоративния и контролирания вот". "Ако народните представители предлагат по-иновативно решение, нека да го видим", каза президентът.