Президентът Румен Радев очаква моделът на дистанционно електронно гласуване да предостави гаранции, че изборите ще протичат честно, без фалшификации и основания за компрометиране на електронния вот.
Още: ДПС-Доган за референдума: Изборът ни е направен преди 35 години
Това е заявил държавният глава на среща в президентството днес с председателя на Централната избирателна комисия (ЦИК) Ивилина Алексиева.
Двамата са се обединили около позицията, че въвеждането на електронния вот ще повиши възможностите на българските граждани за участие в изборния процес и ще създаде ясен регламент, по който българите в чужбина участват в изборите, посочват от администрацията на държавния глава.
"Изключително важно е да се преустановят случаите на гласуване под натиск, купеният и контролиран вот независимо дали това става в България или в чужбина", е посочил Радев. Той е поздравил Алексиева за прозрачното и честно организиране от страна на ЦИК на изборния процес през последните години.
Още: Първа реакция: Киселова обясни сроковете и какво следва по процедура за референдума на Радев
Председателят на ЦИК от своя страна е запознала държавния глава с предприетите действия за въвеждане на дистанционно електронно гласуване в България. Тя е изтъкнала, че се проучват добрите световни практики, както и рисковете в тази област. До края на годината предстои да бъдат проведени три симулации на електронно гласуване. Ще бъде изготвен анализ, на чиято основа ще бъде създадена българската система за дистанционно електронно гласуване, която ще бъде експериментално проверена на три последователни избори през 2018 г. Преди време се разбра, че симулациите ще струват 33 хил. лева.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Радев през 2022 г.: Референдум за еврото е невъзможен и е против Конституцията
Още: "Чакам да чуя Борисов, понеже многократно се върти насам и натам": Денков за референдума за еврото
Очаква се системата да бъде напълно готова за провеждането на изборите за български представители в Европейския парламент през 2019 г.