Политически съвет, в който ще влизат по трима представители от ГЕРБ и "Обединени патриоти", ще взима решенията в третия кабинет "Борисов".
Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП
Още: Живописният плаж „Болата“ с нов стопанин
Това става ясно от коалиционното споразумение между двете партньорски формации, подписано непосредствено преди президентът Румен Радев да връчи мандата за съставяне на правителство на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов и председателя на парламентарната група на партията Цветан Цветанов.
Коалиционното споразумение предвижда решенията да се вземат с консенсус от шестчленен политически съвет, в който, от една страна са председателите на партиите от патриотичния съюз - Каракачанов, Симеонов и Сидеров, от друга, на ГЕРБ - Борисов, заместникът му в партията Цветан Цветанов.
Засега третият от ГЕРБ не е ясен. Решенията ще се вземат с консенсус.
Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст
Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат
От документа, подписан от Борисов и лидерите на "патриотите" Валери Симеонов, Волен Сидеров и Красимир Каракачанов, става ясно още, че министри ще могат да бъдат, както политически лица, така и експерти, припознати от формациите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро
Коалиционното споразумение не предвижда назначаване на зам.-министри и членове на политическия кабинет на квотен принцип, каквато индикация беше дадена при преговорите. Записано е обаче, че при поискване на информация от даден сектор коалиционният партньор се задължава да я предостави незабавно.
Структурата на новия кабинет ще включва министър-председател, четирима вицепремиери, министър на финансите, министър на вътрешните работи, министър на регионалното развитие и благоустройството, министър на труда и социалната политика, министър на отбраната, министър на външните работи, министър на правосъдието, министър на образованието, младежта и науката, министър на здравеопазването, министър на културата, министър на околната среда и водите, министър на земеделието и храните, министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията, министър на икономиката, министър на енергетиката, министър на туризма и министър на физическото възпитание и спорта.
От записаната в документа структура на Министерския съвет става ясно, че няма да има специално безпортфейлно министерство, което да ръководи председателството на страната ни на ЕС.
Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски
Още: "Строшеният F-16": Борисов и Радев се карат дефектни ли са самолетите (СНИМКИ)
"Конкретното съотношение на страните в изпълнителната власт, както и конкретните позиции в нея се договарят в aнекс, който е неразделна част от настоящото споразумение", се казва още в документа.
Според конституцията бъдещият премиер има срок от 7 дни, в които да предложи състава на следващото правителство, който да бъде гласуван от парламента.
В документа е уточнено, че всички вече постигнати договорки в програмата на управлението се смятат за консенсусни.
Извън тези теми партньорите ще могат да търсят диалог и преговори с всички формации в парламента за постигане на собствените си законодателни виждания.
В документа са описани и конкретните механизми на функциониране на МС.