Спецпрокуратурата беше перверзия: Правосъдният министър за промените в Конституцията и убийството на Нотариуса

05 февруари 2024, 08:45 часа • 2146 | прочитания

Институциите имаха две години да реагират на разследването на Антикорупционния фонд. Очевидно институциите реагират бавно и този случай може да не се разплете. Това каза министърът на правосъдието Атанас Славов в ефира на Нова телевизия относно убийството на Мартин Божанов – Нотариуса.

Още: Наталия Киселова от Копривщица: Свободата не ни е дар (ВИДЕО)

Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП

ОЩЕ: Божанов и "Осемте джуджета": Сбил се е с Пепи Еврото, твърди главният герой

"Още миналата година съм се информирал и ми беше отговорено, че има досъдебни производства срещу Мартин Божанов. Питах конкретно за заплахите към магистрати. Не мога да дам информация дали са разпитвани хора и как е вървяло следствието. Съществува следствена тайна и само прокурорите знаят какво е станало“, обясни министърът.

Попитан без да се разрови докрай този случай и кого лъжем, че нещо може да се промени с промените в Конституцията, Славов отговори, че трябва да се стигне до дъното. „Трябва да се види какъв е този клуб, кои са магистратите, влизали там“, каза той. Припомняме, че според журналистически разследвания Нотариуса е имал клуб с ограничен достъп, където всъщност са давани подкупи и поръчки как да бъдат решени определени дела.

Още: Живописният плаж „Болата“ с нов стопанин

Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст

„Важно беше за България да закрием така нареченото спецправосъдие. Именно заради тези случаи това трябваше да се направи. Трябва да има равна справедливост за всичко. Това, което се случваше в тази спецпрокуратура, беше перверзия“, заяви Славов.

ОЩЕ: Йорданова: С решението за Пеевски спецпрокуратурата доказа, че закриването ѝ е адекватно

Той призна, че голяма част от хората, изпълнявали такива поръчки, все още са в съдебната система. „Вероятно се държат по-умерено, но големият проблем е, че не са понесли отговорност. Структурата на ВСС не позволяваше да се носи такава отговорност. В новия формат на ВСС надявам се да има по-силни правомощия. Никой главен прокурор вече няма да е Господ“, каза той. 

"Това да имаме този покоен вече човек, който в съдебно заседание пред публика в зала си позволява открито да заплашва съдия, това означава, че неговите контакти са стигали до най-високото ниво в системата", добави министърът.

Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро

Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски

"Имаме около 1500 прокурори и около 500 следователи. Аз вярвам, че голяма част от тях са добри професионалисти и достойни магистрати. Вярвам, че и двете системи - и на съда, и на прокуратурата, могат да намерят сили в себе си и да сложат тези компрометирани хора на правилните места. Смисълът на тази промяна, която се извършва в момента, е да даде възможност на тези хора, които са честни и достойни, да работят свободно, да могат да образуват наказателни производства и да виждаме корумпираните в затвора", призова Славов.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес