Василев: Трябва да се идентифицират всички лица в списъка на фирми, свързани със санкционираните по „Магнитски“

10 юни 2021, 13:04 часа • 2891 | прочитания

Министърът на финансите Асен Василев обяви, че допълнението от снощи към списъка с фирми, свързани с обявените българи по закона „Магнитски“, които подлежат на санкции е на база свързани лица:

Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст

Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат

„Тези допълнителни юридически лица са идентифицирани като контролирани, т.е. с над 50% от съответните физически лица“.

Василев добави, че на всички общински и държавни фирми са дадени указания да огледат действащите си договори и взаимовръзки, но все още няма обратна връзка дали има такива.

Министърът обяви още, че решението на правителството дефинира много по-тясно кои са свързани лица отколкото в Данъчно-осигурителния кодекс и по Закона за КПКОНПИ и допълни

Още: Ставащото в пловдивската митница е за отвличане на вниманието: Николай Денков за скандала на седмицата

Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро

Следващ парламент може да реши дали на партията на Васил Божков „Българско лято“ може да бъде отнета субсидията по Закона за политическите партии, ако формацията спечели над 1 процент на предстоящите избори, коментира още финансовият министър Асен Василев.

Министърът обяви още, че решението на правителството дефинира много по-тясно кои са свързани лица отколкото в Данъчно-осигурителния кодекс и по Закона за КПКОНПИ и допълни:

„Причината да е толкова тясно е наистина да се ограничи кръгът и ефектът върху държавните дружества. Ако погледнете Закона за обществените поръчки, там има много ясно изключение, ако една обществена поръчка би нанесла щета, икономическа или застрашила икономическата и националната сигурност на страната, това лице може да бъде изключено по допустимост. Така че ние смятаме, че решението на Министерски съвет е напълно в границите на закона“.

Следващ парламент може да реши дали на партията на Васил Божков „Българско лято“ може да бъде отнета субсидията по Закона за политическите партии, ако формацията спечели над 1 процент на предстоящите избори, коментира още финансовият министър Асен Василев.

Още: Правителството прие програма за заетост и образование на разселените украинци у нас

Още: "Този канал не е наш - този канал е техен": Божанов за стратегията на Пеевски и пловдивската митница

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес