Захариева: Има българи, които все още искат да се върнат у нас

3238
Захариева: Има българи, които все още искат да се върнат у нас
Снимка: БГНЕС

Все още има българи, които искат да се завърнат в България. Повечето от тях са такива, които живеят постоянно в чужбина и поради кризата, са загубили работата си или искат да се върнат, защото тук се чувстват по-сигурни. Това заяви пред БНТ външният министър Екатерина Захариева.

Ние постоянно подпомагаме българските граждани зад граница и органзираме "зелени коридори" за тяхното прибиране, каза Захариева. Тя обаче отново призова българите да не пътуват или ако това се налага, само да е в краен случай.

Екатерина Захариева: По-голямата част от българските туристи вече са прибрани

„Следваме най-добрите практики, в някои случаи дори ги създаваме“. Така вицепремиерът и министър на външните работи Екатери...

Това се отнася и за сезонните работници, които отиват в чужбина - Захариева ги призова да си останат тук, защото и у нас има нужда от сезонни работници.

Външният ни министър коментира и последния Европейски съвет, на който отново възникнаха спорове между държавите членки по отношение на финансирането на икономическото възстановяване след пандемията на коронавирус.

Захариева определи споровете между Севера и Юга като нещо нормално и нещо, което не е ново. В случая за противопоставянето има много обстоятелства - пандемията от коронавирус и все повече разтящите притеснения как ще възстановим икономиките, Brexit, по-малко бюджет - повече амбиции и неочакваната нужда от повече средства за възстановяваве на икономиките, и за повече работни места.

"Спомняме си тежките продължаващи над 20-30 часа, няколко нощи заседания на Съвета по време на кризата 2008-2009 година. Но мисля, че сега Съюзът е по-подготвен, точно в резултат на създадените механизми, в следствие на икономическата криза 2008. В момента наистина има много спорове - трябва ли да се увеличи вноската за следващия бюджет предвид новите обстоятелства. Имаше такъв спор още за Brexit. Сега е ясно, че ще имаме нужда от повече пари за възстановяване на икономиките. Трябва ли да се поеме от еврозоната т.нар коронаоблигации - това което искат Франция, Италия, Испания и Гърция - така да се каже Юга", отбеляза Захариева, цитирана от БГНЕС.

Тя предположи, че лидерите на ЕС ще стигнат до съгласие, но със сигурност няма да е лесно. Европейският съвет ще заседава отново на 6 май.

Около 120 000 българи се прибрали у нас за две седмици

„Зелените коридори” за превозвачите вече работят и то добре. Това заяви външният министър Екатерина Захариева в предаването...

По отношения на България Захариева заяви, че част от мерките, които българското правителство приема и актуализира, се финансират от европейски средства.

"Бързо получихме съгласие за пренастройване на програмите, така че да се използват средства за борбата с пандемията. За следващия бюджет също ще има такива средства", каза Захариева.

По думите ѝ европейска солидарност има. "1 млрд. и 300 млн. са от европейската солидарност в България, свързана с мерките - това са парите, които имахме по програмите, но част от тях щяхме да върнем", подчерта първият ни дипломат.

"Разбирам недоволството в началото, защото никой не очакваше мащабите на тази криза. За по-малко от седмица се пренастроиха програмите, организира се единна обществена поръчка на европейско ниво, създадоха се зелените коридори. Много бързо европейските инсттуции успяха да се ориентират в тази ситуация", допълни още тя.

По отношение на падането на мерките, външният министър е категоричен, че те не трябва да падат, а да бъдат поетапни. "Много добре, че Комисията предложи обща комуникация за координирано излизане от първия етап, защото тази криза няма да приключи с разпускане на мерките. Има държави, които са много засегнати. Слава Богу, България е по-малко засегната", допълни Захариева.

Бойко Борисов: Ще променим днес заповедта за парковете (ВИДЕО)

Ще променим днес заповедта за парковете, а всеки кмет да решава кога да я приложи. Това каза пред журналисти в Южния парк премиерът Бой...

Тя уточни, че планът на ЕК е примерен. Отхлабването на мерките трябва да се основава на научни факти, на това какъв е ръстът на зоболяемостта, капацитетът на болничнните заведени, капацитетът на държавата да действа.

Важна е координацията с отделните държави. Всяка държава съобразно сиуацията определя мерките, но те не трябва в никакъв случай да падат рязко.

Темата продължава и в нашия блог.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ПОЛИТИКА:

Кога България влиза в ОИСР: Главчев разкри какво му е казал генералният секретар

Каракачанов: Трябват решения и воля за подпомагане на младите семейства

Нинова регистрира в ЦИК листата на БСП за евровота, водачът е ясен

Крум Зарков: Страната ни се намира в ситуация на безвластие

Ваня Григорова похвали Нинова за лявото обединение, но листите вече били формирани

ГЕРБ: Подкрепяме проекта за изграждането на държавна национална детска болница

Кирил Петков: Не съм разпитван, не вярвам на ДАНС и прокуратурата

ПП-ДБ дава на прокуратурата и ДАНС решението за частна детска болница

Пеевски: Служебното правителство незабавно да отмени решението си за частната детска болница

ПП изключи депутата Стоян Георгиев

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Политика