България след вчерашното решение на Министерски съвети и днес Народното събрание няма да се включи в продължаването на забраната за внос на украинско зърно. Решението на Народното събрание е малко излишно, защото регламентът за вноса на украинско зърно изтича на 15 септември, каза заместник-председателят на Комисията по земеделие и депутат от ПП-ДБ Росен Костурков пред bTV.
Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст
Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат
Още: Земеделският министър чака парламентът да реши въпроса с украинското зърно
Росен Костурков е сигурен, че продукцията на зърнопроизводителите ще бъде продадена. Преди жътва, ако бе разрешен вносът на зърно от Украйна нямало как да се прибере българската и румънската реколта, по думите на депутата.
Той изтъкна, че личното мнение на министъра на земеделието Кирил Вътев е забраната за внос на украинското зърно да продължи, но когато се гледа реалната картинка от гледна точка на цените на храните в България и животновъдите, те ще започнат да използват фуражи. Преработвателите в момента са натоварени на по-малко от 50% и е много по-добре да изнасяме стоки, отколкото да продаваме на по-ниски цени, коментира Росен Костурков.
Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро
Той посочи, че държавата е загубила 200 млн. лв. само от забраната за внос на зърно. Проблемът с вноса за животновъдите е вносът на сухо мляко и нерафинирано олио. Ако има затруднения в секторите, те ще бъдат подпомогнати на държавно ниво, увери Росен Костурков.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски
Още: "Строшеният F-16": Борисов и Радев се карат дефектни ли са самолетите (СНИМКИ)
СПОРАЗУМЕНИЕ ЗАБРАНАТА ДА БЪДЕ ПРОДЪЛЖЕНА
Министърът на земеделието на Унгария се е споразумял със своите колеги от Румъния, Словакия и България забраната за внос да бъде продължена и след 15 септември.
Още: Правителството прие програма за заетост и образование на разселените украинци у нас
Още: "Този канал не е наш - този канал е техен": Божанов за стратегията на Пеевски и пловдивската митница
Министърът заяви още, че ако няма одобрение от Европейската комисия, то тези страни ще наложат едностранни ограничителни мерки пред украинския внос.
През май еврокомисията одобри забраната за 4 вида зърнени храни за тези страни плюс Полша до 15 септември. В съобщението на агенцията обаче Полша не се споменава. Вчера еврокомисарят по земеделие полякът Януш Войче-ховски коментира, че забраната трябва да бъде удължена.