Как се прави шакшука по турски – страшна вкусотия

20 февруари 2024, 11:00 часа

Турската кухня, считана за една от най-добрите в света, е повлияна от кулинарните традиции на Азия – първи дом на турците, а по-късно и от Средиземноморието. На свой ред тя оказва влияние на кухнята и кулинарните изкушения, приготвяни в Европа, на Балканите и дори в Африка. Кухнята на Турция е своеобразен мост между далекоизточни и средиземноморски кухни, богата е на подправки и естествени съставки, на вкусове и аромати. 

Още: Каква е тайната съставка на най-вкусната торта с бишкоти

Още: Как да приготвим любимото тирамису с ягоди

Поради богата история на турската кухня и свързаността ѝ с кухните на Азия и Африка, не е учудващо, че вкусната шакшука, чиито произход е африкански, е и част от кухнята на южната ни съседка. В България също приготвяме своеобразен вариант на тази шакшука, като наричаме ястието миш-маш, но най-съществената разлика е, че не го приготвяме люто, докато популярната шакшука по турски се отличава с характерните си люти нотки, дължащи се на лютите чушки и чесъна, които са задължителна част от рецептата за шакшука по турски.

Как да си приготвите страхотна макаронена салата Болонезе?

Какво представлява шакшуката?

Още: Малко хора знаят как се приготвя салата с ябълки

Още: Този арабски щрудел с ябълки става все по-популярен и у нас

Подобна на нашия миш-маш с яйца и зеленчуци, шакшуката е ястие с поширани яйца, зеленчуци, сред които най-вече доматен сос, и люти подправки – чесън и люти чушлета, чиято родина е Африка, но добива особена популярност в Близкия Изток, и е едно от най-известните ястия в Израел. Поднася се директно в чугунения съд, в който е приготвена, с хляб или с арабска питка, но никога без хлебно тестено изделие поради лютия вкус на ястието и течната му консистенция, които правят нуждата от хляб осезаема.

Шакшуката е аламинут, подходящ както за предястие, така и за бърза закуска или обяд. Някои семейства имат традицията да я поднасят със зелена салата с авокадо, което ѝ придава още по-уникален вкус и балансира лютите нотки, неминуемо присъстващи в шакшуката.

Името на това вкусно, апетитно и пикантно ястие в буквален превод от арабски език означава „всичко смесено“, така че не е случайно, че у нас ястие, приготвяно по сходна рецепта, но без лютите съставки, се нарича миш-маш. Докато обаче нашият миш-маш не е лют, то оригиналната шакшука по турски задължително е.

Шакшука по турски – как да я приготвите?

Още: Пържене на лук: Сложете това в тигана и ще забравите за лошата миризма

Още: Най-вкусните пържени тиквички по гръцки се приготвят така

Оригиналната рецепта за шакшука по турски е люта, пикантна, предизвикателство за небцето, но какво друго има в нея освен лютите чушки, които многократно вече споменахме? За да приготвите шакшука по турски, ще са ви нужни:

  • 12 яйца за 4-5 порции, тоест за цялото семейство,
  • 4 червени чушки,
  • 200 гр. сирене,
  • 2 люти чушлета,
  • 10-тина скилидки чесън и няколко стръка пресен, ако сте в сезона на пресния чесън,
  • литър доматен сос или доматено пюре,
  • глава лук,
  • подправки – черен и червен пипер, кимион, сол на вкус.

Може пропорционално да увеличите или намалите съставките, ако ще сервирате шакшука на повече или по-малко нетърпеливи да я вкусят,събрали се около масата.

Морски дарове с ориз: Перфектна вечеря

Шакшука по турски – как да приготвите оригиналната рецепта стъпка по стъпка?

За да приготвите шакшука по оригиналната рецепта, на която може да се насладите в Турция, следвайте стъпките:

1.       Запържете нарязания лук в подходящ съд с малко олио или зехтин.

2.       Още преди лукът да се е запържил и да е добил златист загар, добавете червените чушки, лютите чушлета и чесъна, които трябва да нарежете на ситно.

3.       Гответе докато зеленчуците и лукът се запържат идеално.

4.       След като съставките омекнат, добавете подправките – черен, червен пипер, сол и кимион и разбъркайте добре, така че да попаднат равномерно навсякъде.

5.       Идва ред да се добавят доматите, с които готвенето на прочутата шакшука трябва да продължи до извирането и сгъстяването им.

6.       Когато сосът се сгъсти достатъчно, трябва да се счукат и прибавят яйцата и сиреното, което е предварително натрошено. Обикновено яйцата се оставят цели, докато у нас ги бъркаме, когато приготвяме миш-маш. Поставя се капак на съда и се готви така, докато яйцата станат готови за консумация.

7.       Когато яйцата са готови, ястието се сваля от котлона, оставя се да се охлади и се сервира с хляб или арабска питка. 

Да ви е сладко с тази шакшука по турски!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес