Октомври е месецът на борбата с киберпрестъпността. Експертът по киберсигурност Любомир Тулев разказа за редица измамни практики в киберпространството и даде полезни съвети за това как да се предпазим от това да станем жертва на подобни хакерски схеми в социалните мрежи. Ето какво ни сподели още като акценти, подробности за които можете да видите в интервюто:
Още: Премиум план от Yettel в комплект с топ смартфони на цена от 99 лв. на месец
Още: Лятна селекция 5G смартфони с 0% лихва на лизинг от А1
Благодарение на добрия подход и опита, с който разполагат колегите от ГДБОП, отдел "Киберпрестъпност", успяват да се предотвратят редица киберпрестъпления.
За съжаление през последните години хакерите стават все по-изобретателни и променят схемите си.
OneCoin на Ружа Игнатова е съвсем различна схема от тази, която колегите разкриха преди около седмица. OneCoin сама по себе си дори не е криптовалута. Просто се нарича така, за да примами колкото може повече хора.
Още: Решенията за киберсигурност стават достъпни за малкия и средния бизнес
Основният ми апел към зрителите особено в месеца на киберсигурността е да бъдем много внимателни и да не се предоверяваме на нещо, което ни изглежда твърде хубаво.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Нова лятна оферта от А1 - Apple Watch с 0% лихва и Extra SIM без такса за първите 6 месеца
Така наречените "фишинг имейли" съдържат линк или прикачен файл, който не трябва да отваряме. Те имат за цел да откраднат личните ни данни или да блокират всичките ни файлове и след това да искат откуп, за да си възвърнем достъпа. Това, което не трябва да правим, е да даваме този откуп, защото след това няма връщане назад.
Една операция е успешна не тогава, когато отидем, претърсим един адрес и вземем конкретните доказателства, а тогава когато правоприлагащите органи съберат достатъчно данни, за да послужат на съдебните органи не само в България, но и в целия свят.
Целта на фалшивите профили в интернет е ние доброволно да предоставим конфиденциална информация за нас или да ни навредят финансово.
Още: Месец на Apple във Vivacom с отстъпки до 400 лева
Още: Внимавайте с достъпа: Най-опасните разрешения на смартфон приложенията
Трябва да обърнем внимание на това колко приятели има профилът, колко пъти е бил тагван и какви публикации има.