Изследователи от Япония твърдят, че са поставили нов световен рекорд за най-бърз интернет, като са предали над 125 000 гигабайта данни в секунда на разстояние 1802 км. Това е около 4 милиона пъти повече от средната скорост на интернет в САЩ и според някои приблизителни изчисления би ви позволило да изтеглите целия интернет архив за по-малко от четири минути. Това е и над два пъти повече от предишния световен рекорд от 50 250 Gbps, поставен преди това от друг екип учени през 2024 г.
Снимка: iStock
Още: Нов закон: Ползваш тайно интернет в Иран - получаваш глоба, затвор или удари с камшик
За да постигне тази нова скорост, която все още не е независимо потвърдена, екипът е разработил нова форма на оптично влакно за изпращане на информация с революционна скорост на разстояние приблизително колкото разстоянието между Ню Йорк и Флорида. Подробности за това постижение са били представени на 3 април на 48-ата конференция за оптична комуникация в Сан Франциско, според изявление на японския Национален институт за информационни и комуникационни технологии, пише "Live Science".
1802 км път
Новият тип оптично влакно е еквивалентно на 19 стандартни оптични влакна по своя капацитет за предаване на данни. Новото оптично влакно е по-подходящо за пренос на дълги разстояния от съществуващите кабели, тъй като центровете на всичките 19 влакна взаимодействат със светлината по един и същи начин, така че се сблъскват с по-малко колебания на светлината, което води до по-малка загуба на данни.
Снимка: iStock
Новият кабел побира 19 отделни влакна в диаметър от пет хилядни от инча (0,127 милиметра), което е със същата дебелина като повечето съществуващи едножични кабели, които вече се използват. Това означава, че новият кабел може да предава повече данни, използвайки съществуващата инфраструктура.
Още: Тръмп може да врътне кранчето на интернет: Какви са опциите пред Европа?
През март 2023 г. същият екип достигна подобни скорости на предаване, но на по-малко от една трета от разстоянието, покрито с новото постижение. Според изявлението най-големите пречки за увеличаване на обхвата са били по-нататъшното намаляване на загубата на данни, което може да се случи на големи разстояния, и измислянето на начин за усилване на данните. Решаването на тези предизвикателства е довело до увеличаване на силата на сигнала, което е позволило на данните да изминат по-голямо разстояние.
Снимка: iStock
При тази демонстрация данните са преминали през преносна система 21 пъти и накрая са достигнали до приемник за данни, след като са изминали еквивалента на 1802 км.
Този рекорд показва технологичния напредък в разработването на мащабируеми оптични комуникационни системи за големи разстояния с голям капацитет, които биха могли да отговорят на нарастващото глобално търсене на данни, се посочва в изявлението.
Още: Властта преодолява цифровата пропаст: Бърз интернет за всички от 2026 година (ВИДЕО)
Очаква се в близко бъдеще обемът на трафика на данни в световен мащаб да се увеличи значително, поради което може да се наложи изграждането на нова комуникационна инфраструктура, се посочва в изявлението. След това екипът се надява да проучи практическите приложения в сферата на телекомуникациите, пише "Live Science".