Нова технология за производство на инфрачервени фотоприемни матрици е разработена от учени от Центъра за компетентност на NTI "Sensorica" в Москва. Според университетските експерти тази технология ще позволи на камерите да "виждат" в инфрачервения диапазон подобно на комарите, някои риби и змиите, предаде БГНЕС.
Още: Yettel отличи проект за квантови изчисления и платформа за стартъпи на TUES Fest 2025
Още: Победителите в Transform IT Awards 2025: Умна поточна линия, AI оглед на щети и роботи
Тази характеристика на зрението позволява на притежаващите го да ловуват успешно в тъмни или в студените води: топлокръвната плячка изглежда контрастно на по-хладния фон. Камери с такава фотоматрица ще могат да различават обекти в мъгла, силно запрашени условия и дори зад непрозрачни препятствия, уточняват изобретателите.
Според авторите на разработката, технологията за производство на матрици на силициева основа сега е широко разпространена в света, но има по-малко функционалност от производството на фотодетектори, базирани на хетероструктурни съединения от индий-галий-арсен (InGaAs) върху индиев фосфиден субстрат.
"Хетероструктурата е поредица от тънки слоеве, които се наслагват един след друг. Самият субстрат се състои от такива слоеве. От този субстрат се формира матрица с разделителна способност 516x625 пиксела, размерът на един пиксел е по-малък от 20 микрона", каза доцентът на катедрата по квантова физика и наноелектроника на националния изследователски университет по електронни технологии Владимир Егоркин.
Още: Решението за покупка вече се случва основно онлайн
Още: Военна тайна: Страна от НАТО иска да купи украинската бойна информационна система "Делта" (ВИДЕО)
Според него, създаденият детектор работи в спектрален диапазон от 0,9-1,7 микрона. Едно от важните предимства на използването на детектори в инфрачервения (IR) диапазон е, че в сравнение с видимата част на спектъра, Rayleigh разсейването (разсейване на светлината без промяна на дължината на вълната), е много по-малко. Следователно камерите, работещи в инфрачервения диапазон на късите вълни, могат да "виждат" през прах или гъста мъгла много по-добре от камерите, работещи във видимия обхват.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: "Амазон" в конкуренция с Мъск: Първите му сателити вече са в орбита (ВИДЕО)
Още: Новите технологии са, за да помагат, а не да ни заместят