10% от пенсионерите у нас работят

25 септември 2014, 07:40 часа • 15426 | прочитания

Близо 10% от пенсионерите у нас, които са около 2,2 млн. от населението, продължават да работят и след като се пенсионират, като основната причина е да си докарат допълнителни доходи.

Още: Какво ще е времето през почивните дни: Прогнозата на Деница Стоянова

Още: Най-важните новини за деня: 2 май 2025 г.

Това сочи нов доклад на Евростат, който обаче е правен по данни за 2012 г. От работещите пенсионери у нас малко над 45% продължават допълнително да се трудят, за да увеличат доходите на домакинството, съобщи "Сега".

Малко над 15% го правят, за да увеличат личния си доход. Около 15 на сто се надяват на по-голяма пенсия и едва под 10 на сто правят това заради удовлетворението от работата. Изследването обхваща хора във възрастовата група 50-69 години във всички страни членки.

В други европейски страни има дори повече работещи пенсионери като дял, но мотивите там са основно за удоволствие. Най-значителен дял от пенсионери, които въпреки възрастта си продължават да се трудят заради удоволствието от работата е отчетен в Норвегия и Дания - над 80 на сто от работещите възрастни. 70% е делът им в Люксембург, Белгия, Холандия и Швеция.

Още: Как ще се пенсионираме: Идеи с много неизвестни (ВИДЕО)

Още: За и против промените за споделеното родителство: Говори съвносител на проекта

На другия полюс наред с нас са пенсионерите в Румъния и Гърция, където близо 80% от възрастните работят заради финансови затруднения. В Словакия, Литва и Латвия близо 70 на сто от пенсионерите също се трудят допълнително заради липса на пари.

Според доклада пенсионерите, които работят допълнително поради финансови причини, обикновено се трудят много повече часове от онези, които работят заради удовлетворението от работата. В Дания и Люксембург възрастните работят по 22 часа седмично, а в Норвегия - по 28 часа. Най-много допълнителни часове работят пенсионерите в Румъния и Гърция - по 40 часа седмично. На трето място са пенсионерите у нас, които работят по 38 часа седмично, в Словакия и Италия - по 36 часа, в Литва и Кипър - по 34 часа.

Интересно е, че въпреки непрекъснатите критики за ранното пенсиониране за България е посочено, че 5.2% от пенсионерите са използвали такава схема, докато в Италия например делът им е почти 74 на сто.

Средно в ЕС около 16 на сто от хората в пенсионна възраст продължават да работят по едни или други причини, въпреки че получават пенсия за старост. За 62.8 на сто от тях основен мотив е увеличаване на доходите.

Още: Законно ли е да ви взимат 800 лева за 12 км пътна помощ? Проверката приключи

Още: Граната в реката: Унищожиха невзривен боеприпас

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес