Автопревозвачите: Новите регулации в ЕС унищожават бизнеса ни
„Предлаганите нови регулации в ЕС водят до реалното разделяне на Европа на „две скорости“ и унищожаването на транспортния сектор в отделни държави-членки за сметка на просперитета му в други, като сред най-засегнатите е България“, се казва в първата обединена Позиция на водещите транспортни сдружения и синдикатите в автомобилния транспорт.
Транспортна стачка ще блокира Гърция на 1 май
Транспортна стачка блокира Гърция на 1 май. В празничния ден ще протестират работещите в градския транспорт на Атина, съобщават от Външ...
В документа категорично се заявява следното:
Изискването за завръщане на водачите до дома на всеки 3 или 4 седмици на практика ограничава достъпа до европейския пазар на българските транспортни оператори, регистрирани в държава от периферията и на голямо разстояние от основните транспортни дестинации. Нарушава се правото на българския работник да се придвижва свободно в рамките на ЕС. Загуби ще търпят най-вече малките и средни предприятия, които разполагат с по-ограничен автопарк и персонал. Водачите ще са принудени да се връщат до отдалечените родни места, често без камиони и товари, поради по-слабия обратен трафик. Дребният, най-често семеен бизнес, ще е принуден да поема разходите по пътуването, докато в същото време камионите трупат загуби,без да извършват транспортна дейност, и генерират разходи за охрана и престой.
Приравняване на командироването на мобилните работници към работещите в другите икономически сектори не отчита спецификата на труда на транспортните работници и въвежда дискриминационни практики, както между самите работещи в ЕС, така и за водачите в рамките на една фирма. Те ще са назначени на еднакви трудови договори, а ще получават различни възнаграждения според държавата, до която пътуват. Водачите, пътуващи до Франция, Германия и Испания ще печелят в пъти повече от тези, пътуващи до съседни държави като Румъния и Хърватия.
Забраната за водачите да ползват 45-часова почивка на борда на превозните средства не отчита липсата на защитени и охраняеми паркинги. Също така според синдикатите ограниченията при извършването на каботажни превози(в рамките на една държава)само до 5 дни противоречат на глобалната цел на ЕС за либерализиране на европейския транспортен пазар.
Има официално предложение да не се иска свидетелство за съдимост от кандидати за шофьорска книжка
Във връзка с реформата по отношение на бюрокрацията в държавната администрация, която беше задвижена след заседание на Министерския съв...
На път е да бъде унищожен сектор, който осигурява 15% от БВП на държавата и над 120 хиляди работни места. Към момента в Република България оперират 12 458 търговски дружества, извършващи международен автомобилен превоз на стоки и са регистрирани над 66 330 транспортни средства с лиценз за осъществяване на дейност в рамките на Европейската общност. Пряко се застрашава препитанието на повече от 120 000 български семейства, споделят още от сектора.
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от ОБЩЕСТВО:
Най-важните новини за деня: 25 септември 2023 г.
Наши духовници поискаха ключовете от Руската църква от Митрофанова
Военни унищожиха метален предмет, открит край Созопол
Експерти: В ООН са категорични - климатичните промени се дължат на човешко въздействие
Прокуратурата не се яви за старта на делото срещу Костадин Костадинов
„Книги за смет“ завършва обиколката си из страната със „зелен“ празник в София
Журналист обясни разликата между кремълската, китайската и европейската пропаганда
Патриарх Неофит назначи свещеници, които ще поемат богослуженията в Руската църква
Анализатор: Известни западни рекламодатели подхранват прокремълската пропаганда у нас
Редактор:
Милена Славкова
Етикети: Транспорт превозвачи синдикати автомобилен транспорт