Ние сега пълним магистралите с камери за средна скорост, няма лошо, хората тръгват да пътуват за морето. Това означава, че все пак вече като знаят, че се снимат, ще карат по-нормално. Но магистралите в момента с най-безопасни у нас. Има една интересна статистика, която казва, че на магистралите има най-малко убити и ранени, най-много са на първокласните и второкласните пътища в България. Трябва държавата да наблегне на тях и да засили полицейското присъствие и мобилните камери.“ Това каза пред bTV бившият началник на КАТ - София Тенчо Тенев.
Още: Само за уикенд: 400 заснети да карат в аварийната лента, от понеделник – солена глоба
До какво ще доведат новите камери?
Още: Младеж стърчи от шибидаха на кола: Първият нарушител, заснет от тол камерите
Според него новите мерки ще имат определен ефект, но няма да е много голям. „Големите санкции няма да помогнат толкова много, но мисля, че поне със средната скорост и камерите, които ще започнат да отчитат скоростта, ще има определен ефект“, добави той.
На друго мнение е автомобилният състезател и бивш заместник-председател на Държавната агенция "Безопасност на движението по пътищата" Димитър Илиев. Според него мерките няма да помогнат срещу пътния травматизъм.
„Проблемът е в хората – както в институциите, които трябва да мерят по един аршин и да се премахне корупцията там, така и хората, които се на пътищата, които не трябва да причиняваме неща, които не искаме да ни бъдат причинявани. Всички ежедневно виждаме наглите и брутални шофьори с черни джипове и скъпи лимузини, които редовно нарушават правилата и остават безнаказани. Това се превръща в система на поведение, защото тези хора знаят, че не могат да бъдат наказани. Дори да направят нарушение, да убият човек пияни и дрогирани, след това знаете какво е възмездието. Нямам големи очаквания от конкретните мерки“, каза той.
По думите на Илиев обществото може много бързо да се справи с проблемите, ако има закони за всички.
Още: Първата глоба през обновената ТОЛ система е факт, полицаи карат "под прикритие" по магистралите
„От самолет се вижда, че имаме нужда от нов чисто закон. Това, което имаме в момента, е като един път целия в кръпки и дупки. Нашият закон не става в момента, има екипи, които работят по нов закон и въпреки това се оказва изключително тежка задача. Трябва обучение през целия живот. Държавата е разработила страхотна концепция за такова обучение още от детската градина и дори след като изкараме шофьорския курс. Като ние не разбираме и не можем да си направим нещата, дайте да си наемем експерти от Норвегия, Швеция и Финландия. Това няма да струва нищо за нашата държава в сравнение с жертвите, които даваме“, добави експертът.
Според Тенчо Тенев в системата на МВР трябва да влезе изкуственият интелект (ИИ), за да няма злоупотреби.
„Там където от цялата страна пристигат клиповете за превишена скорост на автомобилите да влезе ИИ и да няма човешка намеса. Да се направи такава програма, в която да няма достъп човешкият фактор. Самият компютър да гледа дали номера на автомобила се вижда, защото в близкото минало имаме случаи, няма да казвам кой началник, когато бяха унищожени над 1000 клипа за превишена скорост на агресивни водачи“, добави той.
Още: Край на своеволията: От днес солени глоби за нарушителите по магистралите