България излиза напред в научните изследвания, свързани с COVID-19
Това заяви заместник-министъра на образованието и науката Карина Ангелиева по време на брифинг с участието на председателя на Българската академия на науките (БАН) акад. Юлиан Ревалски и управителя на фонд „Научни изследвания“ проф. Георги Вайсилов по повод правителственото решение за финансиране на тематични конкурси, свързани с пандемията от COVID-19.
Проф. Костов: Позитивният PCR тест не означава, че има вирус, който заразява
"Трябва ни много време, за да стигнем до лечението на коронавируса. По отношение на ваксината сме още по-далеч". Това каза пред БНР пул...
Припомняме, че по-рано правителството одобри допълнителни разходи в размер на 2,4 млн. лв. за проектно финансиране на тематични конкурси чрез Фонд „Научни изследвания“. С осигуряване на средствата ще бъде гарантирано разработването на конкурси за проекти за научни изследвания, свързани с диагностика, превенция, лечение на заболелите от COVID-19, както и прогнозиране, мониторинг и превенция на разпространението му. Ще се подпомогне развитието на научния потенциал и научните изследвания на програмно-проектен конкурсен принцип, както и международното научно сътрудничество.
По думите на заместник-министър Ангелиева институциите у нас подават ръка на българските изследователи. Ангелиева изрази надежда, че като резултат от проектите, ще има не само добри решения, а защо не и ваксина и лекарство за COVID-19. Карина Ангелиева отбеляза, че с този конкурс българската наука има шансове да се върне на световните равнища - с нови проекти, нови мрежи и привличане на нови инвеститори у нас.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber!
Управителят на Фонд "Научни изследвания" проф. Георги Вайсилов посочи, че документите за конкурса вече са изпратени към Министерството на финансите за съгласуване. След това този конкурс ще може да бъде обявен, като той е насочен към финансирането на научни изследвания, свързани със самия вирус, и разработване на терапии. Освен това има тематично направление, свързано със социално-икономическите аспекти на пандемията. От думите на проф. Вайсилов стана ясно, че ще се направи всичко възможно конкурсът да стартира в кратки срокове.
Академик Юлиан Ревалски посочи, че в БАН и извън Академията има много силни научни колективи, които ще бъдат кандидати за проекти, а конкуренцията ще бъде много сериозна. Акад. Ревалски коментира, че държавата си дава сметка за важността на научния потенциал, който е нужен, по време на такава пандемия, както и за съвременното развитие на човечеството.
2,4 млн. лв. ще бъдат дадени за научни изследвания, свързани с COVID-19
Правителството одобри допълнителни разходи в размер на 2,4 млн. лв. за проектно финансиране на тематични конкурси, свързани с пандемият...
Подробности от решението на Министерския съвет четете в този материал.
Темата продължава и в нашия блог.
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от ОБЩЕСТВО:
Започна подборът на нови войници за специалните ни части (СНИМКА)
Киберинцидентите у нас са нараснали с 50% спрямо миналата година
Предупреждение: Има опасност от лавини в планините
Отмениха бедственото положение в Област Шумен
За тока: Отговорът на държавата на гнева тип "Стига сме им пълнили гушите"
Ще получим ли заплата, ако не можем да стигнем до работа в преспите?
Жълт код за силен вятър в 14 области
Стотици населени места все още са без ток
Предупреждения: Сърбия притиска българите в Западните покрайнини по незапомнен начин
Редактор:
Румен Скрински
Етикети: наука коронавирус COVID-19 Министерски съвет БАН