Българите все по-трудно покриват ежедневните си разходи

1136
Българите все по-трудно покриват ежедневните си разходи
Снимка: iStock

Затрудненията на домакинствата при покриване на ежедневните разходи остават значителни и през второто тримесечие на годината, въпреки че доходите на повечето домакинства остават без промяна. Това показват данните от допълнителна анкета на Националния статистически институт (НСИ) към наблюдението на домакинските бюджети за второто тримесечие на годината.

Проучването прави тримесечен мониторинг на промените в условията на живот на домакинствата в резултат на пандемията н COVID-19. Анкетирани са 5 740 лица на възраст 16 и повече навършени години от 3 053 домакинства.

Трудно ви е да пестите пари? Ето как да се справите с това!

Когато става въпрос за спестяване на пари, повечето хора правят няколко често срещани грешки, които им пречат да постигнат финансовите ...

През второто тримесечие на 2022 г., както и през предходните две тримесечия, делът на хората, които изпитват затруднения да покриват ежедневните си разходи, е относително висок - над 75%. С известни затруднения са 37,1% от лицата, 28,5% определят покриването на ежедневните разходи като трудно, а 12,9% - като много трудно.

Относително лесно могат да покрият ежедневните си разходи 18,2% от лицата, а едва 3,3% не изпитват никакви затруднения. Общо делът на лицата без затруднения през второто тримесечие намалява с 0,2 процентни пункта спрямо първото тримесечие и с 2,9 процентни пункта спрямо четвъртото тримесечие на 2021 година.

Доходи на домакинствата

През периода април-юни за 73% от запитаните доходът на домакинството им е останал без промяна спрямо последните 12 месеца. Увеличение на доходите са посочили 19,2% от лицата, което е с 0,7 процентни пункта повече в сравнение с първото тримесечие но с 10,6 процентни пункта по-малко в сравнение с четвъртото тримесечие на 2021 г., когато увеличение са имали 29,8% от лицата.

Основните причини за увеличението на доходите и през трите изследвани тримесечия са увеличение на пенсиите и социалните помощи и индексиране/преизчисляване на заплатата, отчита анкетата на НСИ. 

Умни начини да спестите пари, за които никога не сте се сетили

Всеки има свои собствени начини за спестяване на пари, но някои хитри метода може да останат незабелязани. Ето няколко съвета за с...

Намаление на доходите за последните 12 месеца са посочили 7,7% от анкетираните, като основните причини са загуба на работа, безработица, фалит на собствена фирма и намаляване на работното време, надницата или заплатата.

Чувството за самота преобладава при лицата на възраст 65 и повече години, показва анкетата. През второто тримесечие 6,9% от запитаните са заявили, че са се чувствали самотни през цялото или през по-голямата част от времето през последните четири седмици, докато 45% не са се чувствали самотни в нито един момент. Чувството за самота е по-силно изразено при жените – 8,4% са се чувствали самотни през цялото или през по-голямата част от времето, или с 3,1 процентни пункта повече в сравнение с мъжете – 5,3%.

Не са се чувствали самотни в нито един момент 25,8% от възрастните хора. Приблизително два пъти повече, или 51,6% от лицата на възраст между 16 и 64 години, не са изпитвали никога самота през последните четири седмици.

Най-висока е удовлетвореността от личните взаимоотношения, сочи анкетата. И през трите изследвани тримесечия анкетираните дават относително висока оценка по отношение на удовлетвореността си от личните взаимоотношения със семейството, приятелите, съседите и други лица - средно малко над 7 при скала на измерване от 0 до 10.

Най-ниска е средната удовлетвореност на лицата на възраст 16 и повече години от финансовото положение на домакинствата им - 4.61 за четвъртото тримесечие на 2021 г., 4.51 за първото тримесечие и 4.64 за второто тримесечие на 2022 година.

НСИ се оправда: Не сме променяли сроковете за обявяване на резултатите от преброяването

Националният статистически институт изпрати писмо до Централната избирателна комисия. В него се казва, че то е "във връзка с неверни тв...

Равнището на доходите влияе върху общата удовлетвореност от финансовото положение. За 20-те процента домакинства с най-високи нетни доходи средната удовлетвореност на лицата и през трите тримесечия е около 6, а за 20-те процента домакинства с най-ниски нетни доходи удовлетвореността на лицата от финансовото положение и през трите тримесечия е около 3.

Общата удовлетвореност от живота средно за анкетираните лица е 5.85 през четвъртото тримесечие на 2021 г., 5.71 през първото тримесечие и 5.96 през второто тримесечие на 2022 г., измерена по същата скала от 0 до 10.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ОБЩЕСТВО:

Добри новини за храните на борсите

Натоварен трафик по границите с Румъния

Кой става ротационен председател на СЕМ за 6 месеца

Кой има имен ден днес, 28 април, 2024 г. Честито!

Прогноза за времето - 28 април (неделя)

Най-важното за деня, 27 април

България: Още са с млечните зъби, но вече са се напивали

Каракачанов: Държавата трябва да се погрижи за земеделските стопани и да изгради ефективна защита от градушките

Коментар №3 на седмицата: А защо Малкович не постави "Под игото"? Ще се съизмери с "Хъшове"

Коментар №2 на седмицата: След интервюто с Диков: 3 въпроса, които Кирил Петков е добре да изясни

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

Добри новини за храните на борсите
Добри новини за храните на борсите

И през тази седмица има спад в цените на основни хранителни стоки и на плодовете и зеленчуците на борсите в страната, показват данните в седмичния...