Софийски градски съд издаде присъда от три години и половина на бившия председател на Комисията за установяване конфликт на интереси Филип Златанов по делото за прикрита проверка срещу президента Росен Плевнелиев и забавени решения по още два случая, съобщи "Фокус".
Още: Най-важните новини за деня: 1 май 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 2 май 2025 г. (петък)
Изненадващото в случая е, че прокуратурата искаше три години, но условно, с пет години изпитателен срок.
На 4 февруари 2014 г. Софийска градска прокуратура внесе обвинителния акт срещу бившия председател на Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси (КПУКИ). Според държавното обвинение Златанов е извършил престъплението за времето от 21.09.2012 г. до 09.07.2013 г. така, докато е бил председател на комисията, той не е изпълнил и е нарушил служебните си задължения, с цел да набави за други лица облага или да причини вреда.
От това са настъпили вредни последици за комисията. Те са разколебаване на доверието на обществото в дейността й и резултатите от нейната работа като независим орган, както и накърняване на авторитета на КПУКИ. Облагата е за Росен Плевнелиев, тъй като Златанов е скрил от обществеността, че той е проверяван за конфликт на интереси. Причинената вреда е за Димана Ранкова - тогавашен председател на Комисията за финансов надзор и за Лилия Бунева - бивш председател на Сметната палата.
Още: Саботаж или кражба на важни данни: Защо българският F-16 не е счупен, но не работи?
Още: КТ "Подкрепа" с шествие и рок концерт за 1 май в София
От президентството заявиха, че Росен Плевнелиев по никакъв начин не е облагодетелстван от постановения акт за прекратяване на образуваното производство на Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси, нито от неговото забавено оповестяване. Напротив, прекратяването на производството не само, че не облагодетелства, а вреди на репутацията на Плевнелиев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Златанов стана известен със скандалното си тефтерче, в което във връзка с различни сделки фигурираха инициали на ключови фигури от ГЕРБ. След скандала Искра Фидосова напусна парламента.