Великобритания ще наложи вето върху всеки опит за въвеждане на всеобщ за целия Европейски съюз данък върху финансовите транзакции, заяви британският премиер Дейвид Камерън, цитиран от „Дейли Телеграф”.
Още: 90 години Керхер: Големите иновации и история през погледа на Мартин Василев
Още: Бури с градушки в седмицата на Гергьовден: Прогнозата за времето с Николай Василковски
Той посочи, че Франция, Германия и другите страни, подкрепящи тази мярка, ако желаят, могат да я приложат в своите държави. Но въвеждането й при условие, че в останалата част от света няма подобен данък, ще доведе до повишаване на безработицата и ще засегне просперитета на Европа.
„Аз ще блокирам въвеждането на този данък, освен ако страните в останалата част от света не се споразумеят едновременно да предприемат подобна мярка”, подчерта Камерън.
В същото време Камерън остави отворена вратата за Великобритания да предостави милиарди евро за подпомагане на Международния валутен фонд и индиректно на страдащите страни в еврозоната, като тази стъпка вероятно ще разгневи евроскептиците сред депутатите на Консервативната партия, пише „Файненшъл таймс”.
Още: Започва изплащането на обезщетенията за майчинство
Още: Кой има имен ден днес, 5 май 2025 г. Честито!
Тези планове на британския премиер вероятно ще бъдат приветствани от Франция и Германия, но ще трябва да преминат оспорван парламентарен вот във Великобритания, а последния път, когато Камерън поиска разрешението от депутатите за увеличаване на британския принос в МВФ, 30 депутати от неговата партия гласуваха против това решение заедно с лейбъристите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-важните новини за деня: 4 май 2025 г.
Още: Българите в Северна Македония се поклониха пред Гоце Делчев, Силяновска с провокация (ВИДЕО)
От екипа на Камерън подчертаха, че не е взимано решение за увеличаване на британския принос над одобрените от парламента 10 милиарда лири. Но източници близки до правителството посочват, че ситуацията може да се промени, ако Япония и други водещи страни като Китай и Бразилия решат да увеличат капитала на МВФ, за да подпомогнат борбата с кризата в еврозоната.