Най-рисковите за корупционни практики са катаджиите и служителите на охранителна и на гранична полиция, призна МВР шефът Младен Маринов по време на парламентарен контрол.
Още: КТ "Подкрепа" с шествие и рок концерт за 1 май в София
За да се намали искането и даването на подкупи, МВР е въвело редица мерки за технически контрол.
"В областта на контрола на пътното движение се взимат мерки да се намали участието на човешкия фактор, за да се намалят рисковете от корупционни практики", обясни Маринов.
Сред тях са поставянето на ПОС терминали, за да се спре възможността за искането на рушвети. За граничарите е засилен мониторингът за контрол над колите им, като се поддържа непрекъснато видеонаблюдение и звуков запис на разпорежданията им.
Още: Нови цени на винетките от днес
Още: Кой има имен ден днес, 1 май 2025 г. Честито!
Политиката на министерството е към технологизиране на всички процеси, които да изключат досега клиент - контролен орган, обобщи министърът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Според него полицаите трябва да прилагат закона, а не да го тълкуват. Голяма част от сигналите за корумпирани полицаи идват директно от техните началници, каза Маринов и допълни, че именно началниците на средни и високи нива са отговорни за подчинените и те трябва да ги контролират.
А иначе 779 служители в МВР пряко осъществяващи дейности срещу корупцията са преминали обучение в Академията на МВР.