С нарушено водоподаване в България са 57 броя общини, 10 града и 170 села. Ето защо са възложени проверки навсякъде, където е констатирано безводие да се установят причините и в най-кратък срок да бъдат остранени. В същото време язовирите за питейно-битово водоснабдяване са изключително добре обезпечени с водни количества. Става въпрос за „Искър“, „Камчия“, „Ясна поляна“, „Стамболийски“, „Йовковци", които са обеми около 63%. Информацията дойде от министрите на околната среда и водите Манол Генов и на регионалното развитие Иван Иванов. Те обявиха мерките на държавата срещу безводието и новия подход на правителството за управление на водите, както и предстоящите инвестиции във ВиК сектора, които обаче ще дадат резултат до две години.
„Виждаме, че водата я няма, водата е малко и когато отидеш в населено място и видиш зелени градинки, а там няма алтернативно водоснабдяване - значи те си поливат с питейна вода. Нека пазим водата, защото ние можем да си полеем градинката, доматите, пъпешите и дините, но може да доведем до това, че съседът ни в същото населено място да няма възможност да си измие зъбите“, призова хората Манол Генов.
Нов подход за управление на водите
Министърът на околната среда и водите Манол Генов отбеляза, че проблемът с безводието не е от началото на мандата на това правителство, но че то е предприело нов подход към управлението на водите.
„Откакто това правителство съществува - всеки месец аз, министърът на енергетиката и министърът на земеделието се събираме и обсъждаме наличните количества, възможности и това, което се подава на различните оператори“, обясни Генов.
Той подчерта, че питейно-битовото водоснабдяване е приоритет, на второ място е отпускането на количества за напояването за земеделски нужди, като стремежът е да се спре безразборното използване на вода. "Напоителни системи" със своята инфраструктура не са най-добрият пример за съвременно, модерно напояване на земеделските земи“, каза Генов и отбеляза, че това правителство има големи амбиции да може да бъде ремонтирана тази инфраструктура и по този начин да намалеят загубите на вода.
„За енергийните язовири ще кажа само, че с тези срещи ние подчинихме енергетиката на напояването. Там, където има комплексни язовири и тази вода се използа за напояване, задължително преминава през турбините на ВЕЦ-овете, за да се получи ефикасно използване и управление на водите. Следим тези обеми всеки Божи ден“, заяви Генов. ОЩЕ: "Над 60% загуби". Безводието в България и кризата с водните ресурси
Снимка: iStock
Мерките срещу безводието
От думите на министър Генов стана ясно, че последните седмици има изключително много сигнали от ВиК оператори за зони, в които водата за питейно-битово водоснабдяване идва от подземни води.
„В резултат на дългото зашушаване, на климатичните промени, на ниските нива на подземните води, на много места, където сондажните кладенци са основен източник за вода за водоснабдяване, нивата са паднали изключително много“, обясни министърът.
Той уточни, че там, където е необходимо се въвеждат водни режими и даде пример с ВиК – Велико Търново, където по разпроеждане на държавата са отпуснатите по 1.5 млн. кубически метра вода за оводняване на въпросните кладенци.
„Това оводняване води до покачване на нивата им и така може да се осигури едно по-нормално водоснабдяване на засегнатите райони. Същото важи за Ямболския район, както и за ВиК – Пловдив“, обясни Генов.
Министърът обърна внимание още, че река Дунав е с исторически ниски нива, но държавата прехвърля изкуствено вода от Дунав в езерото "Сребърна", за да спаси хабитатите и биоразнообразието, защото той е защитен обект от ЮНЕСКО и според него ще е много грозно нашата държава да нанесе щети в околната среда, било в животинския свят или в растителния свят. ОЩЕ: Атина е изправена пред водна криза
Инвестициите във ВиК сектора
Министърът на регионалното развитие Иван Иванов обяви, че се инвестира във водния сектор по три направления, но очакванията са резултатите да дойдат до две години.
"След две години ще имаме доста сериозна подобрена ВиК инфраструктура“, каза Иванов. Той уточни, че за цялостната рехабилитация са необходими близо 33 млрд. лв, като тези пари ще отидат за 7 нови пречиствателни станции за отпадни води, реконструиране на 3 съществуващи пречиствателни станции, изграждане на 150 км водоснабидтелни мрежи и реконструиране на 220 км канализационни мрежи.
„По програма "Околна среда" са договорени 692 млн. лв, които ще изпълнят изключително сериозни инвестиции, сред които реконструкция и изграждане на водопроводи вътрешна водоснабдителна мрежа - 252 км, канализационни мрежи - 194 км, пречиствателни станции за питейни води - 5 броя, ще се реконстрират 10 броя пречиствателни станции за отпадни води, ще се модернизират системи за управление - 5 броя и географски информационни системи - 5 броя“, изброи регионалният министър.
Нови водоизточници
„Тази година ни предстои да бъде въведен в експлоатация нов водоизточник – това е язовирът „Луда Яна“. Започваме прединвестиционни проучвания за друг такъв язовир, който вече съществува – „Александър Стамболийски“. Има настояване на мандатоносителя той да бъде преобразуван за питейни нужди“, каза Иван Иванов, като посочи, че този язовир ще реши проблемите във Великотърновска област.
От думите му стана ясно, че тази година ще се възложат прединвестиционните проучвания за изграждане на язовир „Черни Осъм“, който да реши проблемите в Плевен и Ловеч.
"Също така сме възложили на ВиК оператора във Варна да изготви необходимия проект за допълнително захранване на град Варна от Девинските извори, което ще намали драстично употребата на вода за град Варна от язовир „Камчия“ и ще позволи приоритетното му използване за Южното Черноморие“, обясни министър Иванов. ОЩЕ: България е №1 в поредна негативна класация: Всяка втора капка вода не стига до хората