Конвенцията за живака бе приета от близо 140 държави,съобщи БГНЕС. Тя ще ще позволи да се намалят емисиите на живак, които са много токсични за човешкото здраве и за околната среда. Продължителното излагане на въздействието на живака, който е тежък метал, вреди на имунната система и може да причини психически и храносмилателни смущения, загуба на зъби, сърдечно-съдови и респираторни проблеми.
Още: Доброволци продължават да разчистват засегнатите къщи в Северозападна България
Още: Кой има имен ден днес, 2 май 2025 г. Честито!
Целта на новата конвенция е да се намали производството и използването на живак, особено в производството на стоки и по време на индустриални процеси. Тя урежда също така въпроса за складирането и обработката на отпадъците.
Конвенцията ще е отворена за подписване от държавите от октомври 2013 г. в Минамата, Япония, в памет на жителите на този град, подложени в продължение на години на отравяне с живак.
Според Швейцария, която заедно с Норвегия инициира преди десет години преговорния процес за живака, приемането на конвенцията показва жизнеността на международната политика на опазване на околната среда и волята на държавите заедно да намерят решения на световните проблеми.
Още: Най-важните новини за деня: 1 май 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 2 май 2025 г. (петък)
В проучване, представено от Програмата на ООН за околната среда на конференцията в Женева, състояла се от 13 до 19 януари, са изложени данни за съдържанието на живак в езерата и реките.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Саботаж или кражба на важни данни: Защо българският F-16 не е счупен, но не работи?
Обезлесяването в световен мащаб е довело до отлагане по дъното на езерата и реките на 260 тона живак, който преди това е бил задържан в почвата. За последните 100 години количествата на живак в първите 100 м дълбочина на океаните, идващи от емисии, свързани с човешката дейност, са се увеличили двойно. Концентрациите в дълбоките води пък са нараснали с 25%, се посочва в изследването, което припомня рисковете от заразяване на рибите, предназначени за консумация.
Редактор: Пламен Георгиев