В днешното издание на "Видимо и невидимо: Отбраната отвътре" полк. Владимир Миленски и изследователят на периода на Втората световна война Владимир Будинов поставят специален акцент върху така наречените „освободителни“ действия на СССР по време на Втората световна война. Те оборват широко разпространения мит, че СССР е освобождавал народи и държави от фашизма и нацизма, като представят конкретни факти и дати, показващи агресивния характер на съветската политика.
Владимир Будинов припомня, че в периода септември 1939 г- септември 1945 г. СССР е водил войни срещу 12 държави – включително Полша, Финландия (на два пъти), Румъния, Германия, Италия, Унгария, Словакия, Хърватия, Иран, Япония и дори България, като това не са отбранителни действия, а планирани военни кампании с ясно изразен завоевателен характер, маскирани като „освободителни“.
Гостът категорично заявява, че единствената война, която би могла да се нарече „освободителна“, е тази, която се води на територията на самия Съветски съюз, след германското нападение през юни 1941 г. Във всички останали случаи в архивите няма документи, които да сочат към планирано освобождение. Напротив – съветските действия са били насочени към окупация, съветизация и установяване на контрол, а не към освобождаване на населението.
Този анализ напълно разгражда мита за „освободителната мисия“ на Червената армия и показва, че зад привидното освобождение се крие системна военна агресия.
Цялото предаване гледайте във видеото.